به گزارش افکارنیوز،
اوایل مرداد ماه سال جاری بود که دهارمندرا پرادهان وزیر نفت هند اعلام کرد ایران در سه ماهه نخست سال مالی جاری به دومین تامین کننده نفت هند تبدیل شده است و رسما جای عربستان را در صادرات نفت به این کشور گرفت ه است. 

بر اساس اعلام رسانه‌های بین‌المللی ارائه تخفیف از سوی ایران به پالایشگاه‌های نفت هند باعث شده است که آنها به سمت خرید هرچه بیشتر نفت از ایران روی بیاورند. 

وزیر نفت هند در آن دوره اعلام کرد: هند دومین مشتری نفت ایران پس از چین محسوب می‌شود و این کشور در ماه‌های آوریل تا ژوئن 5.67 میلیون تن معادل روزانه 457 هزار بشکه در روز نفت به هند صادر کرده است که 63 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل بود.

پرادهان بدون اشاره به تصمیم هند در قبال فشارهای آمریکا گفته بود: پالایشگاه‌های نفت در این کشور نفت خود را از منابع مختلفی تامین می‌کنند که تنها عوامل فنی و اقتصادی در این روند تاثیرگذار خواهد بود. واردات نفت ایران توسط هند در ماه ژوئن نسبت به ماه می 16 درصد کاهش داشته است که نشان دهنده اقدام پالایشگاه‌های هندی در کاهش واردات نفت از ایران در راستای تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

* فشار آمریکا به هند برای کاهش خرید نفت از ایران

پس از اعلام این خبر توسط وزیر نفت هند، آمریکایی ها رسما با این کشور وارد مذاکره شدند تا واردات نفت از ایران را کاهش دهند و به صفر برسانند اما وزیر نفت هند با رد درخواست دونالد ترامپ مبنی بر توقف کامل معامله با ایران گفت دو شرکت نفتی هندی سفارشات خود را برای واردات نفت خام ایران در ماه آینده نهایی کرده اند و کشورش به خرید نفت ایران در ماه نوامبر ادامه خواهد داد.

در عین حال هندی‌ها رسما اعلام کردند این کشور از یک سیستم پرداخت متفاوت برای خرید نفت ایران استفاده کند و می‌تواند روپیه هند را پرداخت کند.

* واردات 10 میلیون بشکه نفت از ایران در ماه گذشته میلادی

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا ماه گذشته در هند گفته بود که کاخ سفید در صورتی برای خریداران نفت ایران معافیت از تحریم ها را در نظر می گیرد که قول دهند در آخر، واردات نفت ایران را به صفر برساند.

اما مسئولان هندی در این دیدار گفته بودند پالایشگاه های هند حدود 10 میلیون بشکه نفت خام ایران را در ماه گذشته وارد کردند و نمی توانند این رقم را به صفر برسانند گرچه بارگیری نفت آنها در ماه نوامبر یعنی زمان شروع تحریم ها کمتر خواهد بود.

بر این اساس ایندین اویل، شرکت دولتی نفت و گاز هند قصد دارد شش میلیون بشکه نفت ایران را در ماه آینده خریداری کند، در حالیکه پالایشگاه مانگالور و پترو کمیکال قرار است 3 میلیون بشکه نفت از ایران بخرند.

در دور قبلی تحریم‌های آمریکا علیه ایران از سال 2012 تا 2015 ، هند همچنان نفت ایران را وارد می کرد. البته در شرایطی که مجبور شده بود واردات خود را شدیداً کاهش دهد تا بتواند دسترسی بیشتری به سیستم مالی آمریکا داشته باشد.

*واردات نفت هند از ایران افزایش یافت

موسسه کپلر که در زمینه اطلاعات خطوط کشتیرانی و بارگیری‌های نفتی فعالیت می‌کند اعلام کرده است ماه گذشته میلادی صادرات نفت آمریکا به هند 75 درصد سقوط کرده و به تنها به 84 هزار بشکه در روز رسیده است. این در حالی است که آمریکا در ماه ژوئن روزانه 347 هزار بشکه نفت به هند صادر کرده است. 

به طور کلی هند 12 درصد از نفت مورد نیاز خود را در ماه ژوئن از آمریکا وارد کرد اما ماه گذشته خریداران نفت هندی با 111 هزار بشکه افزایش نسبت به آگوست روزانه 502 هزار بشکه نفت از ایران وارد کردند که بخش قابل توجهی از کاهش نفت از آمریکا از محل افزایش واردات نفت از ایران جبران شد، اما این رویه قطعا ثابت نخواهد بود و همانطور که هندی ها پیش‌تر به آمریکا قول داده اند در ازای دریافت معافیت از تحریم‌های نفتی ایران، واردات نفت از ایران را کم خواهند کرد.

همچنین چند منبع آگاه نیز اخیرا اعلام کردنده اند عربستان قصد دارد کاهش خرید نفت هند از ایران با آغاز اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا را با صادرات ۴ میلیون بشکه نفت به این بشکه در ماه نوامبر تأمین کند.

بنا به گفته منابع آگاه، ریلاینس اینداستریز، شرکت هندوستان پترولیوم، بهارات پترولیوم و شرکت پالایشگاهی مانگالور هر کدام به دنبال خرید یک میلیون بشکه نفت بیشتر در ماه نوامبر از عربستان هستند. هنوز این شرکت‌ها واکنشی به این خبر نداشته‌اند.