به گزارش افکارنیوز،

 گرایش به سمت انرژی‌های پاک در سال‌های اخیر به دلیل افزایش روزافزون تقاضا برای انرژی و کاهش هزینه‌های تولید برق روبه افزایش است از این روز در سیاست‌های کلان انرژی اکثر کشور‌های جهان جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.

در این بین ایران نیز به دلیل دارا بودن پتانسیل‌های بسیار مناسب می‌تواند گام موثری در زمینه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر بردارد.

در همین راستا چندی پیش وزیر نیرو یکی از برنامه‌های جدی وزارت نیرو را استفاده بهینه از منابع فسیلی برای تولید برق دانست و بر افزایش بهره وری در چرخه انرژی برق کشور و توجه به افزایش استفاده از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر تاکید کرد.

در همین زمینه یکی از مهمترین برنامه‌های وزارت نیرو تحقق ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا پایان برنامه ششم توسعه خواهد بود.

بر اساس سیاست‌ها و حمایت‌های تشویقی وزارت نیرو از سرمایه گذاران بخش خصوصی تا پایان شهریورماه سال جاری ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر به ۶۵۰ مگاوات رسید و در کنار این اقدام ۲۰۰۰ نیروگاه خورشیدی خانگی نیز بهره‌برداری شد و این طور که پیداست تا آغاز تابستان سال ۹۸ نیز ۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید به ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور اضافه خواهد شد.

با ابلاغیه‌های اخیر وزارت نیرو تحت عنوان "مصوبه تعیین شرایط صادرات برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک غیردولتی خارج از کشور" و ابلاغیه "حمایت از بومی سازی فناوری نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک" در کنار فرآیند خرید تضمینی، ظرفیت قابل توجهی از نیروگاه‌های تولید برق کشور صرفا برای پاسخ به تقاضای حدود ۳۰۰ ساعت در سال ایجاد شده است که تامین این ظرفیت مستلزم صرف هزینه‌های قابل توجه برای کشور است.

این در حالی است که نتایج بدست آمده از نیروگاه‌های تجدیدپذیر اعم از نیروگاه‌های بادی و خورشیدی نشان می‌دهد که حدود ۸۰ درصد تولید این نیروگاه‌ها در زمان اوج تقاضای مصرف برق کشور بوده و از این حیث می‌توانند جایگزین مناسبی برای پاسخ به تقاضا‌ها در زمان اوج مصرف برق کشور محسوب شود.

همچنین کاهش هزینه‌های تولید برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر و از طرفی شرایط اقلیمی کشور ایران به دلیل برخورداری از پتانسیل‌های فراوان برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر با توجه به چالش محدودیت منابع آبی در کشور از جمله مواردی هستند که اهمیت توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر را بیش از پیش نمایان می‌سازند.

با این تفاسیر با توسعه انرژی‌های پاک و تشویق بخش خصوص به تولید آن می‌توان در شرایط خاص نیاز برق کشور را با کمترین هزینه پاسخگو بود و به دلیل محدودیت منابع آبی کشور این گونه انرژی را جایگزین نیروی برقابی کرد.