به گزارش افکارنیوز،
عدیل سروی رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: توسعه توتستان ها در اراضی شیبدار و مناطق مستعد و بهسازی و نوسازی توتستان ها، تامین منابع مالی و تسهیلات برای احداث این باغات را در حمایت از نوغانداری کشور پی گیری می کنیم.

وی تصویب بیمه نوغانداران، ایجاد صندوق حمایت از نوغانداری و تامین تخم نوغان را از دیگر اقدامات حمایتی از این تولیدکنندگان برشمرد.

سروی با بیان این که فعالیت نوغانداری به سرمایه کمی نیاز دارد، اظهار کرد: با عقد تفاهم نامه میان معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) می توان از ظرفیت ها و نیروی انسانی تحت پوشش این نهاد برایافزایش تولید پیله ابریشم و اشتغالزایی استفاده کرد.

این  مقام مسئول ادامه داد: ایجاد تشکل های کشاورزی مردم نهاد و مساعدت در بازاریابی، خرید تضمینی، ایجاد زنجیره های تولید، پرورش کرم ابریشم در مناطق جغرافیایی مساعد با اولویت استان های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اصفهان و خراسان شمالی، کسب درآمدهای جانبی خانوارهای روستایی و شهری میان مددجویان مورد حمایت کمیته امداد با اولویت زنان سرپرست خانوار روستایی از زمینه ها و مفاد همکاری در این تفاهم نامه هستند.

به گفته وی پرورش کرم ابریشم می تواند مواد اولیه مورد نیاز صنایع فرش بافی، پزشکی، نظامی و الکترونیک را تولید کند و در عین حال بخشی از زنان روستایی و کودکان را مشغول و یک درآمد نسبی خوب ایجاد کند.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری با اشاره به این که ۹۶ درصد پرورش کرم ابریشم در هفت استان کشور صورت می گیرد،بیان کرد: استان گیلان با ۴۰ درصد و خراسان رضوی با ۳۰ درصد به ترتیب رتبه های نخست و دوم نوغانداری را به خود اختصاص داده اند.

وی گفت: ۹۰ درصد تولید ابریشم جهان در کشورهای آسیایی تولید می شود و چین با تولید ۱۴۲ هزار تن در رتبه نخست، هند با تولید ۳۲ هزار تن در رتبه دوم و ایران با تولید ۱۲۰ تن در رتبه هشتم جهان قرار دارند.

گفتنی است، تفاهم نامه همکاری میان معاونت امور تولیدات دامی و معاونت اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) دارای ۱۱ ماده است و برای مدت دو سال اجرا می شود.