به گزارش افکارنیوز،

مصطفی‌قلی خسروی در واکنش به تخلف برخی مشاوران املاک در زمان فروش واحدهای مسکونی به این ترتیب که به فروشنده می‌گویند از شما کمیسیون نمی‌گیریم و قیمت ملک تا حدود 20 تا 25 درصد گران‌تر به خریدار فروخته و این مبلغ را به جیب می‌زنند، اظهار کرد: اگر مشاور املاک با مبایعه‌نامه ملکی را مثلا با قیمت 200 میلیون تومان بخرد و آنرا به 210 میلیون تومان بفروشد، این کار ایرادی ندارد.

وی در عین حال ادامه داد:‌ اما اگر به فروشنده یک قیمت را می‌گویند و به خریدار قیمتی به مراتب بالاتر و در این بین کمیسیون نگرفته و مابه‌التفاوت را برای خود برمی‌دارند، این یک کار حرام است و مال، مال حرام.

وی با بیان این‌که چنانچه متوجه شویم کسی این کار را کرده است با اشد مجازات با او برخورد می‌کنیم، تصریح کرد: در برخی استان‌های شمالی دیده‌ام که این کار را کرده‌اند، اما در تهران خیر، نه شنیده‌ام و نه دیده‌ام.

اجاره‌نشینی رئیس املاکی‌های کشور/گرانترین و ارزانترین خانه‌های تهران چند؟

خسروی با یادآوری این‌که تذکرات لازم به رئیس اتحادیه استان‌های شمالی کشور در این رابطه، گفت: در این خصوص به روسای اتحادیه املاک شهرهای شمالی از جمله نوشهر و بابل تذکر لازم را برای برخورد با مشاورانی که به گران شدن مسکن دامن می‌زنند، داده‌ام.

وی بیان کرد:‌ بر اساس قانون، بار اول به مشاوران متخلف تذکر داده می شود. در صورت تکرار تخلف بار دوم یک هفته و بار سوم شش ماه  بنگاه پلمب می‌شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که تکرار تخلف برای بار چهارم پروانه بنگاه باطل و مغازه برای همیشه تعطیل می‌شود، گفت: باید اتاق اصناف قدرت بیشتری داشته باشد و بتواند مشاوران املاک متخلف را برای مدتی به جاهای بد آب و هوا تبعید کند.