به گزارش افکارنیوز،

 محمدحسن متولی زاده مدیر عامل توانیر با اشاره به اینکه گرمای تابستان امسال نسبت به سال‌های گذشته بیشتر بوده به طور نمونه هوای تهران بیش از ۴۵ روز گرمتر از سال قبل بوده است، اظهار کرد: این موضوع موجب شده مصرف برق وسایل سرمایشی افزایش پیدا کند و قبوضی که صادر شده  بهای بیشتری داشته است چون بهای برق به صورت پلکانی محاسبه می‌شود.

وی گفت: با کاهش دما و مصرف کمتر، بهای پرداختی برق در قبوض نیز کاهش می‌یابد.

متولی زاده افزود: مبنای نگاه وزارت نیرو و صنعت برق تشویق مشترکان است چنانکه در تابستان ۲ هزار مگاوات مدیریت بار داشتیم که از مشترکان تشکر می‌کنیم.

وی ابراز کرد: در بخش کشاورزی، کشاورزانی که ۴ ساعت پیک روز از کنتور‌های برق خودشان استفاده نکردند در ۲۰ ساعت باقیمانده برق آن‌ها رایگان بود.

بیشتر بخوانید:ورود مجلس برای اصلاح تعرفه برق مشترکان پرمصرف

مدیر عامل توانیر افزود: در بخش صنایع نیز پیشنهاد دادیم اگر در ساعت پیک، مصرف برق شان کاهش یابد در بقیه ساعت روز قیمت برق با ۵۰ درصد کاهش محاسبه می‌شود.

وی درباره قطع برق مشترکانی که قبوض خود را به موقع پرداخت نمی‌کنند گفت: پیش از این، مشترکان ۴۸ ساعت فرصت داشتند تا قبض برق خود را بعد از پایان موعد تعیین شده پرداخت کنند و به آن‌ها اخطار قطع برق داده می‌شد، چون امکان داشت مشترکان فرصت پرداخت را پیدا نکنند این موعد از ۴۸ ساعت به یک هفته افزایش یافت.

مدیر عامل توانیر گفت: اخطار قطع برق برای قبوض بالای ۵۰ هزار تومان بود و این موضوع همچنان ادامه دارد.

متولی زاده درباره قیمت تکلیفی برق نیز افزود:در اوایل انقلاب به طور مثال در تهران قیمت هر کیلو وات ساعت با قیمت یک عدد نان یکی بود اگر با همان روند افزایش می‌یافت قیمت برق الان خیلی بیش از قیمت فعلی بود در حالی که قیمت برق در کشور ما به طور میانگین به ازای هر کیلو وات ساعت هم اکنون ۶۵ تومان است.

وی ابراز کرد: این اختلاف قیمت بسیار معنی دار است در حالی که قیمت برق در کشور‌های همسایه نیز خیلی بالاتر است.

مدیر عامل توانیر در پایان گفت: اصلاح مدل مصرف یکی از راه‌های کاهش قیمت تمام شده است، قیمت تمام شده برق تابع مدل مصرف است، وقتی در تابستان فقط ۲۱ هزار مگاوات به دلیل افزایش مصرف وسایل سرمایشی داریم این موضوع موجب می‌شود قیمت تمام شده برق افزایش یابد در حالی که اگر آن را مدیریت کنیم نیاز به سرمایه گذاری کمتری خواهیم داشت.