به گزارش افکارنیوز،
محمد حسن غفوری در نشستی با حضور فعالین صنعت برق با عنوان قیمت برق و یارانه های سوخت گفت: نمایندگان مردم اگر می خواهند به مدارس کمک شود باید از بودجه وزارت آموزش و پرورش یا وزارت فرهنگ استفاده کنند، نه از جیب وزارت نیرو؛ وزارت نیرو بار یارانه ها را به دوش می کشد، دیگر طاقت رایگان شدن برق را ندارد.

وی از طرح هایی مانند رایگان کردن برق مدارس دولتی و غیر دولتی و نیز مساجد اظهار تعجب کرد و افزود: درانتهای سال 96، تعدادی از نمایندگان مجلس طرحی را مطرح کردند که انرژی در مدارس رایگان شود. ما می دانیم که مدارس، محل آموزش و پرورش نسل آینده جامعه است، صحیح نیست که مصرف گرایی بدون توجه بهبهای واقعی کالای ارائه شده از جمله برق، ترویج شود.

غفوری تاکید کرد:مدارس جایی است که باید دانش آموزان همراه با معلمین خود ارزش واقعی انرژی را که بسیار بیشتر از تعرفه های عرضه شده در جامعه است درک کنند و نحوه صحیح مصرف را فرا بگیرند، نه اینکه تعرفه های مدارس را از تعرفه های یارانه ای فعلی نیز کمتر و رایگان کنیم.

به گفته وی، رایگان کردن انرژی مدارس، اشتباه ترین کار در نادرست ترین مکان، در نادرست ترین سن است که امیدواریم دولت و مجلس در اجرای آن تجدیدنظر کنند.

*وزارت نیرو و سازمان برنامه باید در زمان ارائه طرح رایگان کردن انرژی در مدارس مقاومت می کردند

غفوری در ادامه گفت: بنظر من نمایندگان دولت در مجلس (وزارت نیرو و سازمان برنامه) نیز در این امر مقصر هستند که در زمان ارائه چنین طرح هایی از سوی مجلس، مقاومت نمی کنند. اکنون متاسفانه شنیده شده است که دولت در حال تدوین دستور العمل اجرای این طرح است. بخش روابط عمومی وزارت نیرو و توانیر در سال های گذشته باید در زمینه قیمت تمام شده برق آگاهی رسانی بسیار قویتری بخصوص برای مسئولین انجام می داد و در جلسات مجلس شرکت و این نتایج را ارائه می کرد.

وی افزود: نمایندگان مردم اگر می خواهند به مدارس کمک شود باید از طریق بودجه وزارت آموزش و پرورش و یا بودجه های فرهنگی این کار را انجام دهند، چراکه با رایگان کردن برق و انرژی مدارس، فشار مضاعفی بر بدنه وزارت نیرو وارد می شود که نتیجه آن تشدید کمبود برق و خاموشی خواهد بود.

*برق ایران بعد از برق ونزوئلا ارزان ترین است

وی با اشاره به اینکه اقتصاد برق با مشکل رو به روست افزود:تعرفه برق خانگی در ایران حدود 0.5 سنت یورو بر کیلووات ساعت است و پس از کشور ونزوئلا یکی از ارزان ترین برق ها در جهان می باشد، حجم یارانه عظیمی که به برق مصرفی داده می شود، موجب شده است که دخل و خرج وزارت نیرو با هم نخواند، اقتصاد برق با مشکل مواجه شود و وزارت نیرو نتواند بهای برق نیروگاه ها را بپردازد.

غفوری ادامه داد: تمایل به سرمایه گذاری در نیروگاه ها چه از جانب سرمایه گذاران چه از جانب بانک ها برای ارائه تسهیلات کم شده و در نتیجه در سال 97 با خاموشی روبرو شدیم.

وی افزود: مسلما نمی توان برای مدت طولانی یارانه های انرژی را به این شکل در کشور توزیع کرد. اکنون حجم یارانه انرژی تقریبا برابر با تولید ناخالص داخلی شده است؛ ارزش واقعی انرژی در کشور درک نمی شود، و وزارت نیرو و وزارت نفت بدلیل مصرف بی رویه انرژی، با کمبود برق، کمبود گاز و بنزین مواجه هستند.

به گفته وی، دولت باید در سال های گذشته که وضعیت اقتصادی بهتر بود، تعرفه های برق، گاز و بنزین را حداقل به اندازه تورم افزایش می داد تا کار برای آینده سخت تر نشود.

عضو انجمن انرژی های تجدید پذیر تاکید کرد: برای اصلاح یارانه انرژی در کشور در بلند مدت به یک طرح جامع و همه جانبه نیازمندیم، طرحی که در آن، ارزش واقعی انرژی برای مشترکین محسوس شود، طرح های بهینه سازی معنا پیدا کنند، ولی بار اقتصادی طرح، بر دوش طبقات پایین و متوسط نباشد، و به مرور یارانه های انرژی از این شکلی که عرضه می شوند، اصلاح شود.

وی افزود: در کوتاه مدت نیز باید کاری کرد که وضعیت از این وخیم تر نشود. اگر برنامه و توان اجرای یک طرح اساسی برای یارانه های انرژی را نداریم، و شرایط اقتصادی و سیاسی جامعه مناسب نیست، حداقل کاری که می توان کرد این است که تعرفه های برق مشترکین پرمصرف که 20 تا 25% مشترکین هستند به نرخ واقعی عرضه شود.