به گزارش افکارنیوز،

 روز گذشته گمرک اعلام کرد که در پی نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت به این سازمان، ممنوعیت صادرات گوشت مرغ و احشاء آن به صورت سرد، گرم و منجمد لغو شده که البته پیشنهاد لغو ممنوعیت صادرات این محصول پروتئینی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و بر اساس اصل صادرات مازاد بر مصرف، در جهت پایداری تولید مطرح شده است.

در نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت که به گمرک ارسال شده، وزارت جهاد کشاورزی متعهد شده که با پایش بازار در صورت بروز نشانه‌هایی از صادرات بی‌رویه این محصول، بار دیگر پیشنهاد ممنوعیت یا محدودیت صادرات مرغ را مطرح کند.

این لغو ممنوعیت در حالی ابلاغ شد که براساس آخرین آمار گمرک طی شش ماهه نخست امسال بالغ بر ۲۶ هزار و ۸۰۰ تن گوشت مرغ به ارزش بیش از ۲۶ میلیون و ۲۷۰ هزار دلار به کشورهای مختلف صادر شده که از نظر وزنی ۱۷.۰۲ درصد و از نظر ارزشی ۵۱.۳۲ درصد رشد نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته داشته است.

نه تنها صادرات گوشت مرغ بیشتر شده، بلکه آخرین آمار بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی این محصول پروتئینی نیز گویای افزایش قیمت آن است، چرا که قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در هفته منتهی به ۲۷ مهر ماه ۹۴۰۷ تومان بوده است که نسبت به هفته قبل از آن ۰.۶ درصد و نسبت به هفته مشابه ماه قبل ۵.۵ درصد و نسبت به هفته مشابه سال قبل از این بررسی ۵۰.۷ درصد افزایش یافته است.

در این شرایط محمدعلی کمالی‌ سروستانی - رئیس اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی - به ایسنا گفت: ظرفیت اسمی تولید گوشت مرغ در کشور ۳ میلیون تن است که به راحتی می‌توانیم به آن ظرفیت برسیم چرا که واحدهای پرورش گوشت مرغ به جای شش دور جوجه‌ریزی در سال، چهار دور جوجه‌ریزی می‌کنند و بسیاری از سالن‌ها عملا خالی می‌مانند.

وی با تاکید بر این‌که آزاد شدن صادرات گوشت مرغ نگرانی بابت کمبود یا گرانی این محصول ایجاد نخواهد کرد، افزود: مصرف داخلی گوشت مرغ و آن‌چه که تولید می‌شود، تقریبا بین یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن تا دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن است، اما باید بازارهای صادراتی را که سرمایه بزرگی است حفظ کنیم چرا که صادرات چیزی نیست که بتوان با آن بازی کرد و باید آن‌قدر تلاش کنیم که بتوانیم اعتماد خریداران خارجی را جلب کنیم اما با اعمال ممنوعیت و محدودیت این اعتماد یک شبه از بین می‌رود.

کمالی سروستانی ادامه داد: امسال آنفولانزا به کنترل کامل در آمده و باید مجددا در بازارهای جهانی حضور پیدا کنیم چرا که حضور اقتصادی کمتر از حضور سیاسی نیست و اگر آن‌را حفظ کنیم، به نفع تولید و بازار گوشت مرغ است.

رئیس اتحادیه سراسری مرغداران مرغ گوشتی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که با توجه به افزایش ۵۰ درصدی قیمت گوشت مرغ نسبت به سال گذشته، آیا قیمت این محصول با آزاد شدن صادرات بیشتر نمی‌شود؟ تاکید کرد: باید به این مسئله توجه کرد که هزینه تولید برای یک کیلوگرم گوشت مرغ چقدر نسبت به سال گذشته و پیش از نوسانات ارزی،‌ افزایش یافته است، چرا که به عنوان مثال هر کیلوگرم سویا که در سال گذشته ۱۲۰۰ تومان بود به ۲۵۰۰ تومان رسیده است و دیگر نهاده‌های تولید نیز به همین ترتیب گران‌تر شده‌اند. همچنین کامیون‌داران پشت بارنامه‌ای از مرغداران دریافت می‌کنند که در سال گذشته مطرح نبود.

وی ادامه داد: به غیر از بهای حمل باری که کامیون‌داران از مرغداران دریافت می‌کنند، هزینه‌های اضافی دیگری از مرغداران می‌گیرند که هیچ جا ثبت نمی‌شوند و به  آن پشت بارنامه می‌گویند.

کمالی‌ سروستانی درباره این‌که آیا قیمت گوشت مرغ به عنوان یک محصول پروتئینی ارزان قیمت منطقی است یا خیر؟ گفت: در گذشته فاصله قیمت گوشت مرغ با گوشت قرمز سه برابر بوده است،‌ اما امروز شاهدیم که چندین و چند برابر این فاصله افزایش یافته اما باز هم مرغداران متهم به گران‌فروشی می‌شوند و به افزایش چند هزار تومانی گوشت مرغ، گرانی اطلاق می‌شود.