به گزارش افکارنیوز،
رضا نفیسی مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای درباره آخرین تمهیدات مراسم روز اربعین در مرزهای مهران، شلمچه و چزابه گفت: روز گذشته جلسه‌ای با کمیته حمل و نقل سوخت و پلیس راهور برگزار کردیم . با انجام تمهیدات لازم وضعیت تردد در مرزهای سه گانه کشور عراق عادی  است.

وی ادامه داد: بیشتر میزان تردد زائران از مرز مهران است به طوری که روز گذشته بیش از 50 هزار زائر از مرز مهران خارج شدند و دوربین‌های تردد حاکی از آن است که این مرز روز به روز خلوت‌تر می‌شود.

نفیسی با اشاره به اینکه از امروز ،مرزهای ورودی به کشور ایران شلوغ‌تر می‌شود، گفت: در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه مرزهای ورودی ایران با اوج جمعیت همراه خواهد بود.

مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تصریح کرد: پیش بینی می‌شود با توجه به آن که اربعین روز سه‌شنبه  بوده و به روزهای پایانی هفته (  چهارشنبه و پنجشنبه) ختم می شود بنابراین توزیع جمعیت نسبت به سال گذشته متعادل‌تر خواهد شد.

وی افزود: در سال گذشته به دلیل آن که اربعین در روز پنجشنبه قرار گرفته بود توزیع جمعیت در یک روزصورت گرفت و  این امر برای بسیاری از زائران مشکل‌ساز شد.

نفیسی از ایجاد 12 هزار اتوبوس برای جابجایی زائران در مرزهای سه گانه خبر داد و گفت: با توجه به هماهنگی‌هایی که صورت گرفته برای تسهیل در رفت و آمد زائران 12 هزار اتوبوس از مرز مهران آماده خدمت رسانی به زائران اربعین است.

مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تأکید کرد:برای جابجایی زائران از نقطه صفر مرزی تا مرز مهران بین 50 تا 100 دستگاه از ناوگان حمل و نقل در نظر گرفته شده است تا زائران را از نطقه صفر مرزی تا پایانه برکت مهران همراهی کنند.

وی درباره تأمین سوخت برای وسایل حمل و نقل شخصی زائران نیز گفت: خوشبختانه انبارهای ذخایر سوخت تکمیل است و مشکل خاصی برای تهیه سوخت در این مرزها وجود ندارد.

نفیسی درباره وضعیت آب و هوا و ایجاد مشکل برای خودروهای داخل پارکینگ نیز گفت: ‌متأسفانه برای پارکینگ‌ها سایه بانی در نظر گرفته نشده است و به دلیل آن که این پارکینگ‌ها موقت است ممکن است مشکلی برای پارکینگ‌ها ایجاد شود اما وضعیت پارکینگ‌ها نسبت به سال‌های گذشته بسیار بهتر شده است.

مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اظهار کرد: تا 14 آبان ماه پلیس راهور انجام ترانزیت در مرزهای سه گانه را ممنوع کرده است.

وی به زائران اربعین گفت: پیشنهاد می‌کنم زائران بازگشت خود را به روز سه‌شنبه موکول نکنند و با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌دهند چند روز زودتر و یا چند روز دیرتر برای بازگشت به ایران اقدام کنند تا پایانه‌های مرزی به حالت عادی بازگردد.

نفیسی تصریح کرد: مرز مهران به عنوان پر ترافیک‌ترین مرز کشور عراق شناخته شده که حدود 65 درصد از زائران از این محور بازمی‌گردند .تردد زائران در مرز شلمچه  28 درصد بوده و مابقی زائران از مرز چزابه برای برگشت اقدام می‌کنند.

مدیر کل دفتر ترانزیت و حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای یادآوری کرد: به زائران پیشنهاد می کنیم که سفر خود را از مرز شلمچه انجام دهند زیرا که در این مرز تا شهر آبادان خطوط ریلی در نظر گرفته شده و مسافران می‌توانند به راحتی از این مرز تردد کنند.

وی در پایان گفت: با نظارت‌هایی که انجام شده خوشبختانه بازار سیاهی برای خرید بلیت‌های اتوبوس ایجاد نشده است.