به گزارش افکارنیوز،

​مقامات چینی از کلمه «استقلال» متنفرند، چه از طرف شخصیت های حاشیه ای در هنگ‌کنگ باشد یا تظاهرات کنندگان تایوانی .

ناکامی های فزاینده در پکن روابط آن را با آمریکا بدتر کرده است که باعث روان شدن کشتی های جنگی به تنگه تایوان در روز دوشنبه برای بار دوم از ماه جولای شد .

مایکل کووریک، مشاور ارشد شمال شرق آسیا در گروه بحران بین الملل، گفت:« مشکل اصلی این است که حزب کمونیست چین در مورد درخواست های جدایی و استقلال بدگمان است و عکس العمل بدی در مقابل آنها نشان می دهد» .

وزارت امور خارجه چین اعلام کرد:« فقط یک چین در دنیا وجود دارد. دولت جمهوری خلق چین تنها دولت قانونی چین است. تایوان بخش لاینفکی از قلمروی چین است» .

آمریکا و چین در حال حاضر درگیر یک جنگ عوارض گمرکی تلافی‌جویانه هستند و تنش های نظامی اطراف تایوان تلاش های انجام شده برای حل این موضوع را پیچیده تر می کند .

دونالد ترامپ هم احتمالا سعی دارد از جبهه های مختلف به چین فشار بیاورد تا بر سر میز مذاکره در مورد تجارت بنشیند .

کووریک گفت:«پاسخ های سرکوبگرانه به تایوان به حس ناکامی بین طرفداران استقلال محلی اضافه کرده و حمایت محکمتر آمریکا را از این جزیره نشان میدهد.در نتیجه زمینه برای افزایش تنش‌ها فراهم می شود» .

او ادامه داد:« بهتر است چین به جای تهدید و تنبیه یک رویکرد آرام تر و مطمئن تر بر اساس یک قدرت نرم و انگیزه های مثبت در پیش بگیرد ».

از نظر پکن تایوان یک استان خائن تحت «سیاست یک چین واحد» است. پکن مخالف روابط دیپلماتیک کشورهای دیگر با این جزیره خود مختار است. چین معمولاً هشدارهای استقلال را با تهدیدهای نظامی پاسخ می‌دهد. کاری که در روز پنجشنبه انجام داد .

وزیر دفاع چین گفت:« اگر کسی بخواهد تایوان را از چین جدا کند، ارتش چین اجازه دارد هر اقدامی را به هر قیمتی انجام دهد».

علی‌رغم تلاش‌های چین برای انزوای سیاسی تایوان، مدتهاست سرمایه گذاری ها و روابط اقتصادی آن را قاطعانه حفظ کرده‌است. کارخانه‌های غول تکنولوژی تایوان، فاکسکان که برای شرکت اپل، آیفون می سازد و برای آمازون، کیندلز در جنوب چین قرار دارند .