به گزارش افکارنیوز،

علی سعدوندی اقتصاددان و استاد دانشگاه شب گذشته با حضور در برنامه پایش و در پاسخ به این سوال که به نظر شما قیمت دلار در شش ماه دوم سال روی چه رقمی ثابت می ماند گفت: ما در حال حاضر سه قیمت دلار در کشور داریم، دلاری که برای مردم مهم است و قیمت آن را تعقیب می کنند به نظر من تا پایان سال 14 هزار تومان و یا حتی زیر 14 هزار تومان خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال نوسانات قیمتی در کالاها خواهیم داشت افزود: ما در سالیان متمادی رشد نقدینگی داشتیم ، تفاوت سیاستگذاری که در 5 سال گذشته اتفاق افتاد نسبت به قبل از آن این بود که تورم را به تاخیر انداختیم یعنی به همان میزان که رشد نقدینگی داشتیم، تورم ثابت ماند.

این اقتصاددان گفت: این تورم انباشته شده از ابتدای سال اثرات خود را نشان را داد و شاهد افزایش قیمت ارز بودیم. خوشبختانه مقدار زیادی از این تورم در بازار ارز آزاد شده بنابراین در آینده کنترل باراز با توجه به مبانی راحت تر باشد.

وی افزود: برای اقتصاددانان بدیهی بود که دیر یا زود فنر ارزی خواهد جهید و قیمت ارز در سطوح 3500 یا 4 هزار تومان دوام نمی آورد. اگر دولت قیمت ارز را در شش ماهه دوم سال کنترل کند که به نظر می آید توانایی چنین کاری را خواهد داشت، ثبات به بازار باز خواهد گشت و شوک قیمتی نخواهیم داشت. بانک مرکزی در نیمه دوم سال سیاست های انقباضی در پیش بگیرد.