به گزارش افکارنیوز،

 با توجه به شرایط بازار و تاثیر قیمت ارز بر شرایط تولید داخل و واردات دولت باید اقدامات موثری در زمینه کنترل قیمت‌ها داشته باشد که در این راستا نظارت بدون دخالت بر ساختار اقتصادی می تواند موجب بهبود شرایط شود.

به علاوه شنیده شدن اخباری مبنی بر افزایش نرخ سود بانکی در شرایط فعلی شاید تا حدودی به جمع آوری نقدینگی در اقتصاد کمک کند ولی به تنهایی کارساز نیست و باید در این میان اصلاح ساختار اقتصادی در اولیت اقدامات دولت قرار گیرد تا در این راستا شاهد کنترل بازار و بهبود شرایط معیشت مردم باشیم.

در این رابطه ابراهیم جمیلی با اشاره به تدابیر دولت برای کنترل بازار ارز بیان کرد: برای کنترل بازار از جمله طلا، سکه و ارز باید التهابات موجود را کم کنیم و اگر این اقدام به بهترین شکل صورت گیرد بازار ارز کنترل خواهد شد.

وی در ادامه افزود: راهکار دیگر کنترل قیمت‌ها در بازار افزایش تولید است که در حال حاضر به این بخش کم لطفی‌های زیادی می‌شود که با کمک به این بخش قطعا امکان کنترل بازار وجود دارد در غیر این صورت اهداف برای مهار قیمت‌ها در بازار محقق نمی‌شود.

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به لزوم نظارت دولت بدون دخالت دولت بر بازار گفت: اقدامات دولت تنها در زمینه امنیت قضایی و دارویی باشد و در سایر حوزه‌ها دخالتی نداشته باشد دولت با نظارت بدون دخالت، می‌تواند بازار را کنترل کرده و بدین ترتیب می‌تواند اصلاح ساختار نظام اقتصادی را آغاز کند.

جمیلی با بیان اینکه دولت از اصلاح ساختار اقتصادی شانه خالی می‌کند، اظهار کرد: دولت در هر برهه زمانی از اصلاح ساختار اقتصادی در کشور طفره می‌رود و نمی‌تواند همزمان مرغ، تخم مرغ، صنعت، معدن و ... را در دست بگیرد به همین دلیل اقتصاد کشور باید به سمت سیستم آزادسازی اقتصاد پیش برویم و در این دوران انتقالی باید به اقشار کم درآمد جامعه توجه بیشتری شود و از این افراد حمایت بیشتری شود و در این راستا اقداماتی در زمینه آزادسازی قیمت‌ها در اقتصاد انجام دهیم.

وی در توضیح اهمیت آزادسازی قیمت‌ها در اقتصاد تصریح کرد: در بحث آزادسازی قیمت‌ها باید با فساد مبارزه کنیم که اگر این امر محقق نشود کشور با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهد شد و همزمان با این اقدام باید واگذاری‌ها در اقتصاد آغاز و دولت باید خودش را سبک کند که متاسفانه دولت در این راستا هیچگونه اقدام موثری انجام نمی‌دهد و هر روز هزینه جاری در دولت افزایش می‌یابد که این موضوع دردی از این کشور دوا نمی‌کند.

رئیس اتاق مشترک ایران و هند تاکید کرد: دولت با اقدامت موثر در واگذاری‌ها باید به بخش خصوصی واقعی و شفاف کمک کند.

جمیلی در خصوص پیش بینی نرخ تورم در ماه‌های باقی مانده از سال جاری گفت: با توجه به اهمیت موضوع تورم در اقتصاد کشور و ایجاد تنش و جو روانی هیچگونه اظهار نظر و پیش بینی در این باره ندارم، زیرا هرگونه اظهار نظر غیر کارشناسی در این باره موجب تشدید شرایط معیشت و اقتصاد خواهد شد.

وی در خصوص تاثیر افزایش نرخ سود بانکی تا ۱۷.۵ درصد خاطر نشان کرد: افزایش نرخ سود بانکی به تنهایی کارساز نیست و باید اصلاح نظام بانکی و اقتصادی به بهترین نحو صورت گیرد و مُسکن‌ها مقطعی و این چنینی پاسخگوی بهبود شرایط فعلی اقتصاد نیست.