به گزارش افکارنیوز،

 عبدالرسول پیشاهنگ معاون راهبری تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه اظهار کرد:کشور از لحاظ تولید برق در خاورمیانه رتبه ۱ و در جهان رتبه ۱۴ را دارد.همچنین به خودکفایی ۹۰ درصدی در ساخت تجهیرات شبکه تولید و توزیع دست یافته ایم.معتقدم تحریم ها باعث رشد و شکوفایی توان داخلی شده است.

معاون راهبردی شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به تعداد نیروگاه های حرارتی در کشور تصریح کرد:۹۱ نیروگاه حرارتی در کشور است که از این تعداد ۳۹ نیروگاه دولتی و ۴۱ نیروگاه به بخش خصوصی واگذار  شده است . ۱۱ نیروگاه نیز در دست احداث است.

به گفته وی؛سهم تولید برق حرارتی۸۰ درصد ظرفیت اسمی نصب شده است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای بازسازی نیروگاه های حرارتی برق ابراز کرد:۲۷۰ روز برای انجام تعمیرات فرصت داریم و باید تا پیش از تابستان ۹۸ تعمیرات بالغ بر ۹۶ هزار مگاوات صورت گیرد که تا کنون نزدیک به ۲۳ هزار مگاوات آن انجام شده است.

پیشاهنگ در مورد افزایش مصرف گاز در نیروگاه حرارتی بیان کرد:در سال ۹۲ میزان استفاده از گاز حدود ۵۵ درصد بود که این رقم در سال جاری به ۹۵ درصد رسیده است.

وی افزود: در 6 ماه ابتدایی سال جاری 2.18 درصد از سوخت مصرفی در نیروگاه‌ها گازوئیل و 2.33 درصد مازت بوده است.

معاون راهبری تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به افزایش راندمان نیروگاه سیکل ترکیبی تصریح کرد:تبدیل نیروگاه ساده به سیکل ترکیبی ۲ درصد راندمان نیروگاه های حرارتی را افزایش می دهد.

شباهنگ در پایان گفت:عمر برخی از نیروگاه های تولید برق بالغ بر ۵۰ سال است. همچنین نیروگاه های با عمر کمتر از یک ماه در مدار تولید هستند که راندمان آن به ۶۰ درصد نیز می رسد.