محمد کشتی‌آرای، رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر با بیان این‌که قیمت طلا در سه هفته گذشته سیر نزولی داشته و ادامه آن تا این هفته به طول انجامیده است، اظهار کرد: در یک هفته گذشته دامنه نوسان طلا در هر اونس بین ۱۱۸۵ تا ۱۱۹۸ دلار بود که به دلیل کاهش رشد اقتصادی آمریکا به وجود آمد و به کاهش تقاضا در بازار و افزایش عرضه در بورس‌ها انجامید.

وی تعطیلات تابستانی و کاهش معاملات تجاری و مالی در سطح دنیا را در سیر نزولی قیمت طلا موثر خواند و گفت: موضوع تعطیلات تابستانی یکی از قوی‌ترین دلایلی است که سطح معاملات را در تمام جهان تحت تاثیر قرار داده است. بسیاری از کارخانجات تعطیل است و سطح معاملات در بورس‌های جهان هم کاهش یافته است که این موارد سبب شده تا نوسانات کمتری را به لحاظ افزایش قیمت طلا شاهد باشیم.

کشتی آرای ادامه داد: در سه هفته اخیر هر اونس طلا ۲/۵ درصد کاهش داشته در حالی که قیمت یورو ۸/۴ درصد رشد داشته است.

وی نرخ امروز هر اونس طلا را ۱۱۹۰ دلار ذکر کرد و گفت: به نسبت هفته گذشته ۵/۳ دلار کاهش قیمت داشته است.

در طول یک هفته گذشته قیمت هر قطعه سکه به طور متوسط چهار هزار تومان کاهش یافته است؛ به نحوی‌که هر قطعه سکه طرح جدید ۲۹۴ هزار تومان، نیم سکه ۱۴۸ هزار و ۵۰۰، ربع سکه ۷۵ هزار تومان، هر مثقال طلای آب شده ۱۷ عیار ۱۲۹ هزار و۴۰۰ تومان، هر مثقال طلای آب شده ۱۸ عیار ۱۳۶ هزار و۳۰۰ و یک گرم طلای ۱۸ عیار ۲۹ هزار و ۵۵۰ تومان در بازارهای داخلی داد و ستد شد.