به گزارش فارس، قیمت جهانی نفت در معاملات روز چهارشنبه بازارهای جهانی برای ششمین روز متوالی افزایش یافت.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در این روز به ۱۱۸.۳۹ دلار رسید. این رقم بالاترین قیمت ثبت شده برای نفت برنت طی شش ماه گذشته است که نسبت به روز گذشت ۲ دلار و از زمان تصویب تحریم نفت ایران توسط اتحادیه اروپا بیش از ۱۱ دلار افزایش داشته است.

پیش از تصویب تحریم ها علیه ایران کارشناسان غربی هشدار می دادند اقدام اروپا در تحریم نفت ایران قیمت نفت در بازارهای جهانی را افزایش خواهد داد و زیان احتمالی ایران در کاهش صادرات نفت خود به اروپا جبران خواهد شد.

به ویژه تحت تاثیر تحریم ها اختلاف قیمت نفت برنت دریای شمال که مبنای محاسبه قیمت نفت اوپک است و نفت سبک آمریکا در حال حاضر به ۲۰ دلار رسیده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز در روز چهارشنبه در برابر ۹۹.۱۷ دلار معامله شد که نسبت به روز گذشته افزایش ۲ دلاری داشته است.

کاهش ارزش دلار، بروز سرمای شدید در اروپا و کاهش غیرمنتظره ذخایر استراتژیک آمریکا از علل دیگر افزایش قیمت نفت در روزهای اخیر عنوان شده است.

هم اکنون هر یورو در برابر ۱.۳۱۱دلار معامله می شود که این رقم نسبت به روز گذشته بیش از یک سنت افزایش داشته است. موسسه نفت آمریکا نیز اعلام کرد در هفته منتهی به سوم فوریه حجم ذخایر استراتژیک این کشور ۴.۵ میلیون بشکه کاهش داشته است.