به گزارش افکارنیوز،

با کاهش ارزش دلار پس از اظهارات محتاطانه مقامات فدرال رزرو در مورد تردید درباره چشم انداز افزایش نرخ بهره، قیمت طلا روز جمعه، آخرین روز کاری بازارهای جهانی یک درصد افزایش یافت.

در عین حال، قیمت پالادیوم نیز به علت نگرانی در مورد کمبود این فلز در بازار به رکورد جدیدی دست یافت.

هر اونس طلا با 10 دلار افزایش 1223.36 دلار فروخته شد. بالاترین رقمی که دیروز رقم خورد 1225.29 دلار بود که بالاترین رقم از 8 نوامبر به شمار می‌رود.

دو مقام فدرال رزرو نسبت به رشد کند اقتصادی در جهان هشدار دادند که همین باعث شد تا ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای بین‌المللی به کمترین رقم در یک هفته گذشته برسد و طلا را برای مالکان دیگر ارزها ارزان تر بسازد.

ادوارد میر، تحلیلگر اف سی استون گفت: «زمانی‌که شما با مردم در مورد رشد کند اقتصادی صحبت می‌کنید، ممکن نیست نرخ بهره را سریع افزایش دهید و این روند کاهشی برای دلار به دنبال دارد.»

قیمت پالادیوم نیز 1.7 درصد افزایش یافت و هر اونس 1176.70 دلار فروخته شد که 5 درصد از آغاز هفته گذشته بیشتر است. این فلز گرانبها به رکورد 1185.0 دلار نیز رسید که در قیاس با طلا برای نخستین بار در 16 سال گذشته به قیمت طلا نزدیک شد.

میر گفت: «بازار با کسری زیادی از پالادیوم مواجه است.»

پالادیوم بیشتر در کاتالیزورهای خودرو برای کاهش آلایندگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پالادیوم تنها فلز گرانبهایی است که در مسیر ثبت افزایش سالانه قرار دارد.