به گزارش افکارنیوز،

محمد باقر نوبخت در این مراسم در جمع خبرنگاران با اشاره به مزایای این خط ریلی اظهار داشت: کشورهای شمالی ایران می‌توانند از طریق خط‌آهن قزوین-رشت به آب‌های خلیج فارس و به سراسر جهان متصل شوند.

وی ادامه داد: با اتصال این خط ریلی ‌بخش بزرگی از این حلقه مفقوده برطرف شده است همچنین مرکز استان گیلان به شبکه سراسری متصل می‌شود.

وی بیان کرد: با تکمیل این خط‌آهن همچنین شهرهای قزوین و رشت به عنوان دو شهر که سال‌ها در کنار هم با صمیمیت مرتبط بودند از طریق سیستم حمل و نقل ریلی نیز متصل می‌شوند و این صمیمیت‌ها افزایش می‌یابد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: از این پس مسافران شمال ایران و خصوصاً مسافران و البته مردم استان گیلان و شهر رشت دیگر مجبور نیستند مدت‌ها در مسیرهای جاده‌ای خصوصاً بخش منجیل و رودبار که ترافیک‌های زیادی در ایام پر تردد دارد، معطل بمانند.

وی ادامه داد: البته کل مسیر جاده‌ای بین قزوین تا رشت به صورت آزادراه است اما قطعه‌ای از این آزادراه (در بخش منجیل و رودبار) مشکل دارد، در تلاش هستیم با سرعت این مسیر باقی‌مانده هم به صورت آزادراه تکمیل شود.

وی اضافه کرد: در راستای تسهیل سفر مردم ‌در حال طراحی هستیم‌ کسانی که می‌خواهند با خودروی شخصی به گیلان بیایند خودروهای خود را از طریق واگن‌های خودرو بر جابه‌جا کنند و در مقصد نظیر رشت، از ماشین‌های خود استفاده کنند.

نوبخت گفت: همچنین امکان استفاده از امکانات منطقه آزاد انزلی هم وجود دارد و می‌توان ‌به نحو مطلوب از خودروهای منطقه آزاد هم برخوردار باشیم.

وی با اشاره به دیگر مزایای خط‌آهن قزوین-رشت‌، افزود: ایجاد این خط ریلی در اقتصاد منطقه مؤثر خواهد بود، مشاغل فراوانی ایجاد خواهد شد، تردد مردم آزادتر می‌شود و شاهد رفاه بیشتر مردم خواهیم بود.