به گزارش افکارنیوز،

 "ماریا زاخارووا" سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو و تهران امنیت روابط تجاری ــ اقتصادی خود را تأمین و از آنها در برابر عوامل خارجی دفاع خواهند کرد.

وی گفت: «در رابطه با همکاریهای روسیه و ایران در عرصه بین‌بانکی باید بگویم که این روابط به‌طور مداوم و مؤثر ادامه دارد و گروه‌های کاری در چارچوب ساختارهای دوجانبه در زمینه همکاریهای تجاری ــ اقتصادی فعالیت دارند. مسکو و تهران حتی تا قبل از امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم روی این مسئله کار می‌کردند تا از روابط اقتصادی قانونی خود در برابر عوامل خارجی محافظت کنند. این کار یک کار استاندارد برای مدیریت خطر است. اطمینان حاصل کردن از کانال‌های قابل اعتماد برای روابط مالی و همچنین بالا بردن سهم ارزهای ملی در پرداختها، کلیدی‌ترین عوامل در این عرصه هستند».

سخنگوی وزارت خارجه روسیه تأکید کرد، مسکو بسیار متأسف است که سوئیفت،‌ به‌عنوان یک سیستم  بین المللی در روابط بانکی از تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران پیروی و برخی بانکها، از جمله بانک مرکزی ایران را از سیستم بانکی خود حذف کرده است.

وی افزود: «ما اطلاعی نداریم که چنین تصمیمی آیا بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل یا مؤسسات بین المللی حقوقی مجاز خواهد بود یا نه. بی‌تفاوتی کشورهای اروپایی جای تعجب دارد که بار دیگر اجازه داده‌اند تا از اعمال فشار غیرمعمول بر فعالیت این سیستم مالی جهانی استفاده شود و هیچ عکس العملی به این مسئله نشان نمی‌دهند».