به گزارش افکارنیوز، آخوندی دیگر در وزارت مسکن و شهرسازی نیست و پاسخ عملکرد ضعیف خود را نداده و برخی نمایندگان از قوه قضاییه خواسته اند تا پرونده آخوندی را بررسی کند.

حالا خبر رسیده که بانک مرکزی می خواهد وام مسکن را افزایش دهد. سیدابوالفضل موسوی بیوکی نماینده مجلس با اشاره به تصمیم بانک مرکزی برای افزایش وام مسکن، گفت: در شرایط کنونی بانک مرکزی در حال انجام مطالعات مقدماتی برای تعیین میزان و چگونگی افزایش وام مسکن است.

وی افزود: در شرایط کنونی بر اساس آمارها قیمت مسکن در کلانشهری مانند تهران حدود 80 درصد افزایش پیدا کرده است، از این رو خانوارها و زوج های جوان امروز دیگر توان خرید خانه با قیمت های بسیار بالا را ندارد، از این رو با توجه به این شرایط، افزایش میزان وام مسکن ضروری است.

تسهیلات مسکن یکی از شاخصهای اصلی در خرید مسکن است، از این رو میزان وام باید به گونه ای باشد که بخش قابل توجهی از هزینه خرید ملک را پوشش دهد، در غیر این صورت نمی توان به تأثیر مثبت آن بر افزایش خرید و فروش مسکن امید داشت

موسوی بیوکی افزود: تسهیلات مسکن یکی از شاخصهای اصلی در خرید مسکن است، از این رو میزان وام باید به گونه ای باشد که بخش قابل توجهی از هزینه خرید ملک را پوشش دهد، در غیر این صورت نمی توان به تأثیر مثبت آن بر افزایش خرید و فروش مسکن امید داشت.

وی ادامه داد: به نظر من در موضوع افزایش وام مسکن تمام محورها و ابعاد آن باید به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار گیرد، گفت: یکی از ابعاد افزایش تسهیلات مسکن موضوع بروز تورم در بازار مسکن است، همان طوری که در سال های گذشته با افزایش میزان وام، قیمت مسکن نیز افزایش یافته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: بنابراین در این شرایط، مسئولان بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی باید سازوکار مناسبی را برای میزان وام، نحوه پرداخت و مشمولان تسهیلات تدوین و تعیین کنند.

موسوی بیوکی افزود: طبق گزارش های ارائه شده، بانک مسکن متولی افزایش وام و ارائه به مشمولان خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: باید منتظر بود تا بررسی و اقدامات مطالعاتی بانک مرکزی درباره میزان افزایش وام مسکن به اتمام برسد و قطعا در آن زمان کمیسیون عمران نشست ویژه ای را برای بررسی محورهای این تصمیم برگزار خواهد کرد.

همچنین علیم یارمحمدی نیز  با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره احتمال کاهش قیمت مسکن در ماه های آینده، گفت: به نظر من گره زدن تأثیر ارز بر قیمت بازار مسکن رویکرد و سیاست درستی نیست، زیرا قیمت ارز مدام در اقتصاد کشور در حال نوسان و بالا و پایین رفتن است و قطعا اگر این دو را مرتبط با هم بکنیم، در صورت افزایش چشمگیر قیمت ارز به ویژه دلار، آن زمان باید شاهد جهش چشمگیر قیمت مسکن باشیم.