به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس داود دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز طی سخنانی در کارگاه رسانه و چشم‌انداز، گفت: ایران دارای ۴۰۷ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۰ بود و متوسط رشد اقتصادی سال گذشته ۴.۴۵ درصد بود.

وی با بیان اینکه تولید ناخالص داخلی با سرانه دلار ۴۷۴۱ میلیارد دلار بوده است، افزود: در فاصله سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ ایران باید ۲۲۲۷ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشته باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عامل تولید را مهمترین عامل در رتبه‌بندی اقتصاد یک کشور دانست و گفت: برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز بالا رفتن تولید باید رخ دهد که افزایش سرمایه‌گذاری و اشتغال و فعال شدن بخش خصوصی از راهکارهای این مسئله است.

دانش جعفری افزود: در برنامه اول، رشد اقتصادی ایران ۷.۵ درصد بود و در برنامه دوم ۳.۳ درصد و در برنامه سوم هم ۵.۵ درصد بوده است.

وی خاطرنشان کرد: طی ۴ برنامه‌ای که آمارش موجود است سهم خدمات از اقتصاد ۵۰ درصد است و این درحالی است که می‌گویند بخش خدمات، بخش واسطه‌گری است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: ‌صندوق بین‌المللی پول می‌گوید نوسانات در ایران بالا و رشد اقتصادی نامتوازن است.

دانش جعفری ادامه داد: ‌در ایران نسبت هزینه‌های مصرفی به تولید ناخالص داخلی ۴۶ درصد است و سهم مصرف دولت نیز ۱۲ درصد است.

وی ادامه داد: زمانی مصرف مردم تولید ناخالص داخلی ۶۲ درصد بوده و کاهش آن به ۴۶ درصد نشان از کاهش سطح رفاه مردم و افزایش سرمایه‌گذاری دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: اینکه در کشور هرچقدر سرمایه‌گذاری می‌شود، جواب نمی‌دهد به این دلیل است که افزایش موجودی انبار بالا است یعنی عده‌ای به خاطر اینکه فکر می‌کنند اجناس گران می‌شود، آن را انبار می‌کنند؛ موجودی انبار کشور ما ۳ برابر متوسط جهانی است.

وی گفت: هرقدر مهارت نیروی کار در کشور بالا رود تولید هم بالا خواهد رفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کشورهایی که مثل ایران نفتی هستند، مشکل صنعت‌زدایی دارند، وقتی به یک کشور که درآمدهای نفتی بالا دست پیدا می‌کند سعی دارد نیازهای خود را از طریق واردات برطرف کند؛ اگر درآمد نفتی ما بالا نبود نمی‌توانستیم اینقدر واردات داشته باشیم.

دانش‌جعفری افزود: اگر قیمت ارز در سال‌های گذشته می‌خواست تعدیل شود، باید به نسبت تورم داخلی تعدیل می‌شد.

وی اظهار داشت: اگر می‌خواهیم همه به سمت تولید بروند باید تورم را پائین نگه داریم و قیمت ارز را درست تعیین کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: اگر واردات خوب باشد باید به سمت تقویت تولید برود نه به سمت تقویت مصرف.

دانش جعفری با بیان اینکه ایران یک کشور مهم و تاثیرگذار در دنیا است، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که هم‌ اکنون برای ما بوجود آوردند در بحثاقتصاد خارجی است.

وی گفت: حدود ۵۰ درصد تقاضای ارز که در کشور وجود دارد ناشی از سفته‌ بازی است یعنی افراد چون فکر می‌کنند قیمت ارز بالا می‌رود ارز می‌خرند.