به گزارش افکارنیوز،

همین دو ماه پیش بازار نفت نگران کاهش عرضه از سوی ایران بود و کارشناسان در باره رسیدن قیمت به حدود ۱۰۰ دلار در هر بشکه سخن می‌گفتند. اما با گذشت چند هفته قیمت نفت به زیر ۶۰ دلار سقوط کرد و الان هیچ کسی از نفت ۱۰۰ دلاری سخن نمی‌گوید و تحلیلگران بازار نفت به دنبال حدس زدن روند عادی قیمت این حامل انرژی هستند.

بسیاری از تحلیگران معتقدند فضا برای بالا رفتن قیمت وجود دارد چرا که اوپک به احتمال زیاد در اوایل ماه دسامبر با کاهش حجم قابل توجهی از عرضه خود به بازار قیمت نفت برنت را از محدوده ۶۰ دلاری به ۷۰ دلاری خواهد رساند.

اندی هال، یک کارگزار نفتی باسابقه که به دلیل سابقه موفق وی در پیش‌بینی قیمت نفت به وی لقب «خدای بازار» را داده‌اند، انتظار دارد به کمک اوپک قیمت نفت افزایش یابد.

هال می‌گوید: در حال حاضر توازن به نفع عوامل افزایش دهنده قیمت است. به احتمال زیاد اوپک طی یک تا دو ماه آینده عرضه نفت خود را کاهش خواهد داد.

وی با اشاره به اطلاعات جغرافیایی ارائه شده از سوی مؤسسه اوربیتال اینسایت گفت: طی ماه‌های گذشته عرضه نفت از سوی کشور‌های عضو اوپک، اروپا و آمریکای شمالی افزایش یافته است.

در طرف تقاضا نیز بالا رفتن قیمت دلار در برابر دیگر ارز‌های مرجع در کنار افزایش نگرانی‌ها نسبت به جنگ تجاری آمریکا با چین خرید نفت کشور‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.