سرنوشت ارز دیجیتال چه می‌شود؟

 بیت‌کوین که یکی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده در جهان محسوب می‌شود، در ماه‌های گذشته بخصوص نوامبر سال جاری میلادی با کاهش شدیدی در ارزش خود در برابر دلار مواجه شد به گونه‌ای که بسیاری از تحلیلگران از آن بعنوان سقوط آزاد بیت کوین نام می‌برند و آن را بزرگترین کاهش ارزش بیت‌کوین از آوریل سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون نامیده‌اند.

نوامبر ۲۰۱۸ بدون شک هیچ گاه از یاد سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بیت‌کوین نخواهد رفت چراکه این ارز دیجیتال در ماه گذشته میلادی با یک سقوط بی‌سابقه مواجه شد و معاملات نوامبر را با ۳۷ درصد افت و کاهش به پایان رسانید.

ارزش بیت‌کوین در حالی به زیر چهار هزار دلار سقوط کرد که در ماه قبل از آن بالای شش هزار دلار بود و بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه بازار ارزهای دیجیتال نیز برآورد کرده بودند که ارزش آن تا ۱۵ هزار دلار نیز خواهد رسید.

هرچند که بیت‌کوین باز هم از کانال سه هزار دلاری خارج شد و هم اکنون در چهار هزار و ۱۰۰ دلار معامله می شود اما سقوط و کاهش شدید و ناگهانی در ارزش آن موجب شد تحلیلگران با ترس و واهمه بیشتری به معامله و سرمایه‌گذاری در این ارزهای دیجیتال دست بزنند و همین امر نیز براورد می‌شود خود باعث کاهش قابل توجه در ارزش بیت کوین خواهد شد.

البته بیت کوین تنها ارز دیجیتالی نیست که گرفتار کاهش ارزش شده بلکه اکس‌آرپی، دومین ارز دیجیتال جهان نیز ۱۸ درصد در ماه نوامبر و اتروم هم ۴۳ درصد از ارزش خود را در این ماه از دست داد. هنوز معلوم نیست که دقیقا چه اتفاقاتی در بازار ارزهای دیجیتال رخ داد که ماه نوامبر شاهد سقوط این چنینی و بی سابقه در ارزش ارزهای رمزپایه شد اما همانطور که پیشتر نیز گفته شده بود ارزهای دیجیتال که در حال حاضر تنها حالت سرمایه گذاری و دارایی دارند، تبدیل به ابزاری کاربردی برای پرداخت‌های میان بانکی و مالی خواهند شد. بنابراین گفته می شود همین امر موجب کاهش ارزش بیت کوین و از بین رفتن حباب آن در طولانی مدت خواهد شد.  

قیمت بیت‌کوین که در سال‌های اولیه معرفی و عرضه آن کمتر از چند دلار بود، در دسامبر سال گذشته به مرز ۲۰ هزار دلار نیز رسید و مورد توجه بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در جهان واقع شد و خیل عظیمی از افراد نیز توانستند با استخراج و خریداری این ارز دیجیتال رمزپایه به ثروت کلانی دست یابند.