به گزارش افکارنیوز،

مهدی کسرایی پور گفت: مدیریت موثرتر تقاضای ارز به ویژه در حوزه اسکناس‌های نقدی موجب آرامش در بازار ارز شده است. 

وی ادامه داد: در حوزه واردات کالا مشکل زیادی وجود نداشته است و بخشی از نیاز‌های ارزی این حوزه توسط بانک مرکزی و بخشی هم از طریق ارز حاصل از صادرات غیرنفتی سامانه "نیما" پاسخ داده شد. 

کسرایی پور اضافه کرد: برخی اخبار و شیطنت سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی بر روی بازار ارز اثر می‌گذاشت، اما تصمیمات اخیر بانک مرکزی مبنی بر مداخله هدفمند و هوشمند بانک مرکزی موجب آرامش در این بازار شد.

مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با اشاره به اینکه صادرکنندگان، سربازان امروز عرصه اقتصادی ما هستند، گفت: از آن‌ها تشکر می‌کنیم.

کسرایی پور با اشاره به اینکه اکنون مبنای قیمت گذاری گمرک، نرخ ارز در سامانه نیما است، ادامه داد: بر اساس آمار ۸ ماهه گمرک، حدود ۲۷.۸ میلیارد یورو صادرات غیرنفتی داشتیم که از این مبلغ ۶.۴ مربوط به میعانات است و ۲۱.۴ باقی می‌ماند که از این رقم ۵.۷ میلیارد یورو به سامانه "نیما" وارد شده است یعنی حدود ۲۷ درصد ارز حاصل از صادرات. البته با توجه به اینکه صادرکنندگان ۳ ماه فرصت دارند ارز حاصل را به کشور برگردانند شاید این رقم تغییر کند و بخشی از صادرات هم به عراق و افغانستان به صورت ریالی است.

مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی گفت: از ۵.۷ میلیارد یورو که به بازار سامانه "نیما" وارد شده است تقریبا ۸۲ درصد مربوط به شرکت‌های پتروشیمی است. 

کسرایی پور افزود: به الزاماتی نیاز داریم تا بازار متشکل پولی شکل بگیرد.