به گزارش افکارنیوز،

املاک تهران، بازار گسترده و وسیعی را نمایندگی می کنند، انبوه آپارتمان های پایتخت، ویلایی های تاریخی و دارایی های منقولی که از شرق به غرب کشیده اند.

در این مطلب، به طور تخصصی تاریخچه ی سنتی املاک تهران را بررسی کرده ایم و سپس بر مبنای آنها، رسیده ایم به امروز و ساز و کار خرید و فروش ملک در تهران. مطالعه ی این متن برای دو دسته از افراد مفید به فایده است. اول آن هایی که قصد خرید و فروش مسکن دارند و دوم افرادی که کسب و کارشان با بازار مسکن گره خورده است.

 

املاک تهران؛ در گذشته همه چیز همانند مهریه بی بی بود

نمی دانیم اهل فیلم هستید و به خاطرتان می آید یا نه، در آن سال ها، علی رضا خمسه یک سینمایی بازی کرده بود به نام "مهریه بی بی" و در آن نقش دلال ملکی را ایفا می کرد (پوستر کار را برای یادآوری قرار داده ایم). هر چند که ماجرا در تهران روی نمی داد، اما استعاره ای بود از وضعیت تمامی بخر و بفروش های کشور، از جمله املاک تهران (خدای ناکرده قصد توهین و تخریب قشری را نداریم، هدف بررسی نقاط ضعفی است که به تبع حضور افراد سودجو پدید می آمده). "بی بی" زمینی را مهریه از شوهر مرحومش داشت و حالا قصد فروش کرده بود. علی رضا خمسه بی اطلاع از قیمت واقعی آن را آگهی کرده بود و فردی در مرکز آن استان (او هم در بنگاه معاملات املاک مشغول بود)، برای شکار سر وقت زمین آمد. ماجرا تا نمایان شدن قیمت واقعی ملک پیش رفت که البته موضوع بحث ما نیست. منظور ما از ارائه ی این مثال تصویر وضعیتی بود که کم و بیش تا همین امروز هم ادامه دارد. به خصوص در خرید و فروش آپارتمان و املاک تهران، به وفور شاهد آن هستیم که یکی گران می خرد و دیگری پایین تر از ارزش واقعی می فروشد. 

 

املاک تهران؛ از گذشته تا امروز، نرسیده به فردا

جنگ خاتمه یافته بود، پایتخت در سازندگی فرو رفته بود و تهران، نقش لس آنجلس ایران را بازی می کرد. یعنی هر کس برای رسیدن به موقعیت شغلی دلخواهش عزم تهران می کرد. انبوه سازی یک طرف و جمعیت متقاضی مسکن از سویی دیگر، قیمت ملک و آپارتمان های تهران را افزایش می دادند. در این دوره، زن و شوهر های زیادی را پشت املاک تهران در حال مطالعه ی موارد خرید و فروش یا رهن و اجازه مشاهده می کردیم. حالا علاوه به مشکل قبل (خرید و فروش با قیمت غیر شفاف) چالش یافتن ملک مناسب در این بنگاه و آن املاک حادث شده بود. شما یک روز بیرون می رفتید و اگر بخت یارتان بود، موفق به بازدید از سه یا چهار مورد می شدید. در آخر هم پس از چند روز جست و جو، خسته و نفس بریده، به گزینه ای پایین تر از معیارهای شخصی راضی می شدید.

 

املاک تهران؛ خرید و فروش ملک از دروازه ی فردا عبور می کند

تهران به عنوان پایتخت ایران، بیش از همه تحت تاثیر پیشرفت های تکنولوژیک قرار می گیرد. املاک تهران هم از این قاعده مستثنی نبوده اند. بدین ترتیب، اولین بارقه های تحولات تکنولوژیک در بازار مسکن مشاهده شد و ما شاهد نرم افزارهایی بودیم (و هستیم) که امکان بررسی گزینه های مختلف را برایمان به ارمغان می آورند. این امر سبب شده تا اولا خرید آپارتمان در تهران و به طور کلی در تمامی کشور نظام مند پیش برود، ثانیا تمامی املاک در قالبی یک پارچه رقابت کنند و ثالثا پیش بینی قیمت یک مسکن، با توجه به موارد مجاور، سهل شود و ساده.

حالا اجازه دهید از پوسته ی کلی گویی بیرون آییم و صریح بگوییم که املاک تهران چگونه در دریای متلاطم فناوری گلیم خود را از آب بیرون می کشد. همه ی ما نام پلتفرم های دیوار و شیپور و غیره را شنیده ایم. من فروشنده ی یک کالا هستم و شما خریدار، ما بی واسطه به هم متصل می شویم و به مقصود می رسیم. اما مشکل اینجاست که مسکن را نمی توان از این طریق معامله کرد. دلیل زیاد است، اولا وقتی حرف پرداخت چند صد میلیون و میلیارد است، نمی توان کارها را برپایه ی اعتماد پیش برد، ثانیا اینکه اصلا مشخص نیست کار از ابتدا متقن و قانونی پیش رفته باشد (شاید مشکل سند وجود داشته باشد) و به همین ترتیب مثلا مشکل دسته بندی وجود دارد و غیره.

با مشاهده ی این مشکلات، املاک تهران در قالب نرم افزارهایی رفته اند (پلتفرم های آنلاین) که سعی در آفرینش نسل جدیدی از داد و ستد دارند. ما آن جامع ترین نمونه ی حاضر را یافتیم و اینجا، نسبت به معرفی قابلیت هایش اقدام می کنیم تا روشن شود وقتی از دگرگونی بازار مسکن و شیوه ی خرید و فروش می گوییم، منظور دقیقا چیست.

 

آشنایی با نسل فردای معاملات املاک تهران

در حال حاضر؛ جامع ترین سیستم خرید و فروش املاک در تهران، پلتفرمی است به نام ملکانا. سوای از امکان بازدید مجازیِ سه بعدی و اخذ کمیسیون ناچیز (نود درصد ارزان تر از کف بازار)، اهمیت ملکانا در این است که اداره کنندگان آن دلال و واسطه و مشاور، به معنای عمومی نیستند. این پلتفرم، در واقع بنیادی است که از طرف وکلای پایه یک دادگستری، فعالیت خود را وقت خرید و فروش ملک در تهران کرده است.

به این ترتیب، وقتی که می خواهید در تهران آپارتمان بخرید، یا ویلایی بفروشید، یا به طور کلی هر مسکنی را انتقال دهید، از دو بابت خیال جمع دارید. اول اینکه منزل انتخابی شما، کارشناسی قیمت شده و با برچسب "خوش قیمت" یا "گران" در ویترین شیشه ای قرار گرفته و دوم که از اولی هم مهم تر است به این مساله مربوط می شود که شما وارد معامله ای می شوید که از قبل، استعلامات قانونی درباره اش اخذ شده و به هیچ وجه امکان ندارد سرمایه ی شما بسوزد.

همان طور که در مقدمه و عنوان وعده دادیم، در این مطلب دیروز و امروز و فردای معاملات املاک در تهران را تشریح کردیم و سپس با ارائه ی به روز ترین پلتفرم داخلی خرید و فروش مسکن در تهران، کار را به اتمام رساندیم. امیدواریم این متن برای شما مفید به فایده تلقی شود.

 

 

رپورتاژ آگهی ویرلن