به گزارش افکارنیوز،

 محمد نهاوندیان امروز در دومین کنفرانس دوسالانه اقتصاد آب که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: نخستین نکته‌ای که باید به آن تأکید کرد، ضرورت حضور بخش خصوصی در مسائل ملی است و این مسائل را نمی‌توان فقط برعهده دولت گذاشت. 

وی افزود: دولت باید مسائل خطیر ملی را شناسایی کند و بستر حضور فعالانه مردم و بخش خصوصی را فراهم کند، زیرا رابطه سه ضلعی دولت، اندیش‌وران و فعالان اقتصادی هر جا به کار گرفته شود، حتما راهگشاست و مشکلی نیست که با این حل نشود. 

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور بیان داشت:‌بسیاری از مشکلات امروز ما و تنش‌های آبی در کشور به خاطر کمی نزولات سماوی نیست، بلکه به این دلیل است که طرف تقاضا را هوشمندانه مدیریت نکرده‌ایم و با این مشکلات روبه‌رو شده‌ایم. 

وی افزود: مقدار زیادی از اشکالات به تصمیمات لحظه‌پردازانه گذشته برمی‌گردد، اصلی‌ترین نکته‌ای که در تغییر نگاه ما باید رخ دهد، این است که چگونه در طرف تقاضا مدیریت هوشمندانه داشته باشیم. 

وی افزود: در ارزیابی این کنفرانس اگر به جمع‌بندی روشنی برسیم و مثلا مشخص شود که یک غفلتی در جایی صورت گرفته، این موضوع باید در ذهنیت سیاستگذار کشور به طور قاطع حکم داده شود که این رویکرد غلط بوده تا یک عده دیگر در جایی دیگر با شعار پوپولیستی برنخیزند و آن را تکرار کنند. 

وی بیان داشت:‌ بنابراین این موضوعات باید در حافظه اجتماعی و ملی برود و حافظه ملی باید نسبت به اثرات تصمیمات و سیاست‌ها تقویت شود و یکی ا ز لازم‌ترین کارهایی که در چهل سالگی انقلاب باید صورت گیرد،‌ ارزیابی نقادانه عملکرد و دستاوردها است. 

نهاوندیان بیان داشت‌: در بحث آب هم جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی داریم، اما با کمال تأسف به دلیل اینکه به ریشه‌ها نپرداخته‌ایم، مسئله آب سیاسی شده و در برخی استان‌ها به منازعات تبدیل شده است،‌ هر چه مسئله آب را سیاسی‌تر کنیم، مشکلات بیشتر می‌شود، بنابراین مسئله آب باید اقتصادی شود. 

وی افزود: مسئله آب اگر اقتصادی شود، حتما جنبه‌های اجتماعی و سیاسی آن فروکش می‌کند. 

وی گفت: باید سرمایه‌گذاری در زمینه آب اقتصادی شود، زیرا در آن صورت است که مشارکت بخش خصوصی را خواهیم داشت و امکان ندارد، صرفا با اتکا به مجموعه دولت بتوانیم مشکلات آب را حل کنیم.