به گزارش افکارنیوز،

 محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مجلس در مورد پیشنهادش برای کسر داوطلبانه حقوق نمایندگان و مسئولان گفت: با توجه به اینکه نتوانتسیم کار مثمر ثمری برای کاهش فشار اقتصادی بر مردم بکنیم پیشنهاد دادم درصدی از حقوق مسئولان بین 30 تا 50 درصد به صورت داوطلبانه ازحقوقشان کسر شود تا بخشی از دردهای مردم التیام یابد. متاسفانه تا این لحظه هیچکس ، نه نمایندگان مجلس و نه مسئول دیگری در پاسخ به این پیشنهاد با من همراهی نکرده است.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در مورد ماده برنامه ششم توسعه نیز گفت: یکی از بهترین مصوبات مجلس همین ماده 29 برنامه ششم توسعه است، سوال من در مورد عدم راه اندازی سامانه اعلام حقوق و مزایا مسئولان از وزیر اقتصاد در حال حاضر در کمسیون است و هفته آینده ان شالله به صحن مجلس می رود

مرتضی زمانیان اقتصاددان در گفتگو با برنامه پایش در مورد علت عدم کاهش قیمت اجناس گفت: داستان کاهشقیمت ارز و عدم کاهش قیمت کالاها ، در چند سال گذشته  با افزایش قیمت بنزین تکرار می شد، در آن موقع وقتی قیمت بنزین زیاد می شد از قیمت پرتقال گرفته تا دستمال کاغذی همه چیز افزایش پیدا می کرد و این افزایش را به بنزین نسبت می دادند.

وی افزود: مساله عدم کاهش قیمت اجناس به نظرم به دلار بستگی چندانی ندارد. علت تورم در کشور مساله نقدینگی است. فرض کنید بنده مبلغ پول ثابتی را در اختیار دارم، اگر من تصمیم بگیرم که کالایی را بخرم که تا به حال یک قیمتی داشته و الان قیمتش افزایش پیدا کرده و تقاضای من برای خرید این کالا ادامه داشته باشد، پس باید پول بیشتری از جیبم برای آن کالا بپردازم و این یعنی مخارج من در یک حوزه بیشتر می شود و در حوزه دیگری مانند سفر کمتر و یا به صفر می رسد.

مدیر گروه مطالعات اقتصادی اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری گفت: ما در حال حاضر در بعضی جاها مثل حوزه سفر و گردشگری رکود داریم و در جاهای دیگر تورم شدیدی داریم که مثال این مورد مواد خوراکی است.وقتی همه چیز در حال گرونی است ، این نشان میدهد که نقدینگی جامعه زیاد شده است. خیلی از افرادی که درآمد ثابتی دارند حجم نقدینگی آن ها ثابت مانده ولی آمارها نشان می دهد نقدینگی در جامعه بسیار بالاست.

زمانیان گفت: به عقیده من عامل اصلی افزایش قیمت ها نقدینگی است، به دلیل سیاست های غلط نقدینگی تورم در کشور ایجاد کرده است. پس بدانیم ارز تاثیر چندانی در افزایش یا کاهش قیمت ها ندارد. افزایش قیمت ارز هم خود معلول آن پدیده ای است که مسکن، خدمات و ... بخاطر آن افزایش پیدا کردند و آن نقدینگی است.

این اقتصاددان گفت: تخمین زده شده حجم نقدینگی تا پایان سال به 2 هزار هزار میلیارد تومان برسد. تا نقطه ای جذابیت سود بانکی بر خرید ارز و سکه طلا می چربید ولی از آن نقطهه به بعد خرید ارز و سکه جذابیت بیشتری پیدا کرد به همین خاطر مردم پول خود را از بانک بیرون کشیدند و به سمت بازارهای مختلف روانه کردند.

علت ارزان نشدن قیمت کالاها از دید مردم

نظرسنجی برنامه پایش این هفته هم در مورد علت ارزان نشدن کالاها بود، در سوال نظرسنجی از مردم پرسیده شده بود که: با وجود کاهش نسبی نرخ ارز ، به نظر شما مهمترین دلیل ارزان نشدن قیمت کالاها کدام است؟ 1- حرص مصرف کنندگان 2- سو استفاده عرضه کنندگان 4- ضعف نظارت مسئولان 5- فاصله زمانی واردات تا بازار

در پایان این نظرسنجی 73.13 درصد از شرکت کنندگان عنوان کردند ضعف نظارت مسئولان باعث افزایش ارزان نشدن قیمت کالاها شده است. گزینه های سو استفاده عرضه کنندگان با 16.52 درصد ، فاصله زمانی وارادات تا بازار  با 5.10 درصد و حرص مصرف کنندگان با 4.95 درصد به ترتیب انتخاب های بعدی مردم بودند.