به گزارش افکارنیوز،

رحمت الله خرمالی رایزن بازرگانی ایران در سفارت ترکمنستان طی نامه ای به الفت مدیرکل اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت اعلام کرد بر اساس استعلام این رایزنی از امور بین الملل وزارت حمل و نقل جاده ای ترکمنستان، بر اساس توافق نامه ۱۹۹۳ ایران و ترکمنستان هیچ گونه محدودیتی برای عبور کامیون های ایرانی از خاک این کشور در نظر گرفته نشده و عوارض ۱۵۰ دلاری ورود به ترکمنستان که از سوی این کشور برای سایر کشورها اعمال شده است، مشمول کامیون های ایرانی نمی شود.

بنا بر اعلام رایزنی بازرگانی ایران در عشق آباد، عوارضی که از کامیون های ایرانی برای ورود به این کشور اخذ می شود به شرح زیر است:

۱۶۰ دلار به ازای کامیون های ۱۰ تا ۲۰ تن و ۲۵۰ دلار به ازای کامیون های بالای ۲۰ تن

۱۰ دلار عوارض ورود به خاک ترکمنستان

۱۰ دلار خدمات جی پی اس

۵۰ دلار هزینه بیمه ماشین برای ۵ روز تردد در ترکمنستان یا ۷۰ دلار برای ۱۵ روز

۱۰۰ دلار عوارض عبور از پل جدید فاراب

همچنین این کشور از کامیون های ترانزیتی ایرانی از ۱۱ خرداد امسال به ازای هر یک کیلومتر پیمایش در خاک ترکمنستان، ۱.۵ دلار اخذ می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به اینکه بخش عمده ای از کامیون های ترانزیتی ایرانی زیر ۲۰ تن هستند، بنابراین مجموع عوارضی که کامیون های ترانزیتی ایرانی در هنگام ورود به ترکمنستان ـ بدون عوارض عبور از پل فاراب ـ پرداخت می کنند، ۲۳۰ دلار و در صورت عبور از این پل، ۳۳۰ دلار است. کامیون های بالای ۲۰ تن نیز ۳۲۰ دلار در صورت عبور از سایر مرزها و ۴۲۰ دلار در صورت عبور از پل فاراب می بایست به طرف ترکمنی پرداخت کنند.

این ارقام سنگین، غیر از عوارضی است که بابت پیمایش کامیون (۱.۵ دلار در هر کیلومتر) در خاک این کشور از رانندگان اخذ می شود.