به گزارش افکارنیوز،
بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن در آذر ماه امسال را منتشر کرده است که طبق آمارهای ارائه‌شده در آن شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۹.۲ و ۱۶.۲ درصد رشد داشته است.

علاوه بر این آمار تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در ۹ ماهه سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی پایتخت به ۹۷.۹ هزار واحد مسکونی بالغ شد که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن، ۲۵.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۷۵.۴  میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۳.۹  درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین در این گزارش توزیع فراوانی تعداد معاملات برحسب قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی به این شرح است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۵۰ الی ۶۰ میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۹.۸ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده و دامنه قیمتی ۶۰  تا ۷۰ و ۴۰ تا ۵۰ میلیون ریال به ترتیب با سهم‌های ۹.۰ و ۸.۹ درصدی در رتبه‌های بعدی قرارگرفته‌اند.

در این ماه، توزیع حجم معاملات به‌گونه‌ای بوده است که ۵۶.۷ درصد واحدهای مسکونی باقیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (۹۵.۵ میلیون ریال) معامله‌شده است.

این گزارش می‌افزاید: توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله‌شده برحسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در آذر ماه ،بیشترین سهم از این معاملات انجام‌شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۵۰ تا ۶۰ مترمربعمعادل ۱۴.۸ درصد بوده است.

همچنین در رابطه با توزیع فراوانی تعداد معاملات برحسب ارزش هر واحد مسکونی در گزارش بانک مرکزی آمده است که  در میان‌دامنه‌های قیمتی موردبررسی، واحدهای مسکونی باارزش ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ میلیون ریال با اختصاص سهم ۱۷.۲ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

موضوع ثبات اجاره بهای مسکن در دنیا یک موضوعی است که مرتفع و حل شده است، اما در ایران در حال شروع شدن است. 

محمدزاده مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران نیز معتقد است که در قانون اساسی گفته شده است که دولت مکلف است، برای همه اقشار جامعه مسکن تأمین کند، اما مفهوم آن صاحبخانه شدن نیست، بلکه مفهوم آن این است که او با امنیت و آرامش در یک واحد مسکونی زندگی کند.