به گزارش افکارنیوز،

 سید مصطفی آقامیرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نقش مؤثر عرضه نفت در بورس در دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا گفت: در حال حاضر صادرات نفت از طریق وزارت نفت با تحریم مواجه شده است زیرا محموله‌های نفتی که با شیوه سنتی به‌فروش می‌رسد توسط آمریکا شناسایی می‌شود و لازم است در سازوکار فروش نفت متنوع‌سازی کنیم.

وی افزود: عرضه نفت در بورس و مشارکت بخش خصوصی در صادرات نفت در شرایط کنونی می‌تواند به افزایش میزان صادرات نفت کشور کمک کند و با دور زدن تحریم‌های نفتی آمریکا، نفت کشور فروخته شود.

آقامیرسلیم با اشاره به سازوکار فروش نفت در رینگ صادراتی بورس انرژی گفت: طبق اطلاعیه سازمان بورس انرژی همه‌ شرکت‌های خصوصی می‌توانند با رعایت استانداردهایی برای خرید نفت ایران از بورس اقدام کنند؛ ازاین‌رو مقررات خوبی برای این نوع صادرات پیش‌بینی شده که باید مراعات شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه درباره ظرفیت‌های موجود در این مدل برای فروش حواله‌ای نفت به بخش خصوصی گفت: یکی از کارهایی که کمک به توسعه بورس انرژی کرده و می‌تواند باعث توسعه بازار نفت ایجاد و افزایش استقبال بخش خصوصی شود، فروش حواله‌ای نفت خام است بدین صورت که دولت نفت خام کشور را به‌صورت حواله‌ای به شرکت‌های خصوصی بفروشد که البته نیازمند نظارت شفاف و دقیق بر روند این کار است.

به گزارش تسنیم، پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تدریجی تحریم‌های نفتی، عرضه نفت در بورس و استفاده از توانمندی بخش خصوصی به‌عنوان یکی از جدی‌ترین گزینه‌های مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکا مطرح شد. این راهکار پس از تصویب شورای عالی هماهنگی اقتصادی به‌صورت آزمایشی اجرا شده که در مرحله آزمایشی با استقبال گسترده شرکت‌های خصوصی همراه شد و یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران از این کانال به‌فروش رسید، در این راستا شورای عالی هماهنگی اقتصادی بار دیگر اجرای این راهکار را تصویب کرده و اکنون بورس انرژی در انتظار عرضه سوم نفت خام ایران است.