به گزارش افکارنیوز،

 وقتی اوپک در وین پس از نشست 6 و 7 دسامبر اعلام کرد طبق توافق با 10 تولید‌کننده غیر اوپک به رهبری روسیه تولید نفت را 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد، بسیاری تصور می کردند این توافق حمایت کمی از قیمت رو به کاهش نفت خواهد کرد .

تصور می شد کاهش 1.2 میلیون بشکه  بسیار بالاتر از یک میلیون بشکه ای است که همه انتظارش را داشتند .

علاوه بر این کاهش توافق شده، تولید نیجریه و لیبی به خاطر درگیری های داخلی در نوسان است. تولید ونزوئلا به خاطر آشوب های سیاسی رو به کاهش است و ایران که از کاهش تولید در توافق وین معاف شده در 2019 با اعمال مجدد تحریم های آمریکا با موانعی در صادرات نفت مواجه می‌شود. بنابراین به نظر برخی ناظران بازار، مقدار کاهش تولید 1.5 میلیون بشکه در روز خواهد بود .

ولی حتی این 1.5 میلیون بشکه کاهش هم کافی نیست. در پایان سال 2018 در آستانه کریسمس قیمت نفت خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت هردو 11 درصد به صورت هفتگی کاهش یافتند .

در حالی که آمریکا بزرگترین تولید کننده نفت است و تولیدش نوسانات تولید اوپک را در این شرایط کمبود تقاضا خنثی می‌کند، بازار همچنان متقاعد نشده است. البته تمام بشکه های نفت استخراج شده برابر نیستند و بشکه‌های آمریکا در بازار صادرات ترکیبی سبک تر و شیرین تر دارند .

ولی این حقیقت که تولید افزایشی آمریکا می تواند به تنهایی کاهش تولید اوپک و غیر اوپک را در 2019 خنثی کند، از نظر تاجران دور نمانده است. برای اینکه کاهش اوپک و غیر اوپک تاثیری داشته باشد، باید به دو میلیون بشکه در روز برسد.

آنها موافقند که این مقدار کاهش برای رساندن قیمت نفت به حداقل 60 دلار در هر بشکه لازم است .

مشکل اینجاست که اگر این مسیر انتخاب شود، بیش از همه تولیدکنندگان شیل آمریکا سود خواهند برد. اجلاس بعدی اوپک در ماه آوریل برگزار خواهد شد ولی در حال حاضر صحبت از یک نشست فوق العاده برنامه ریزی نشده بین وزرای نفت اوپک قبل از ماه آوریل است .

آخرین نشست اضطراری اوپک در 2008 در زمان بحران مالی جهانی برگزار شد. اگر کاهش بیشتری در تولید نفت تصویب شود، ممکن است نفت به 60 تا 70 دلار در هر بشکه برسد و این کار باعث از دست رفتن سهم اوپک در تولید خواهد شد .

ولی مشکل اصلی که اوپک با آن مواجه است این است که اگر تولید را کاهش دهد، شرایط بد می‌شود. اگر هم کاهش ندهد باز هم شرایط بد می شود.هر کاری که انجام دهد نفت دچار مشکل میشود و همه اینها برای این است که سعی دارد قیمت نفت را بین 60 تا 70 دلار در هر بشکه نگه دارد .