به گزارش افکارنیوز،

چندی پیش بیژن نامدار زنگنه با بیان اینکه هیچ نیازی به واردات بنزین وجود نداشته و وضعیت ذخایر و تولید کشور در حوزه بنزینمناسب است، گفت: اگر همین روال پیش رود سال آینده نیز نیاز بهواردات بنزین وجود ندارد.

وزیر نفت با بیان اینکه به زودی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بهره برداری می‌رسد، افزود: با این اقدام ظرفیت تولید بنزین افزایش یافته که در ماه جاری تولید این فاز شروع و تا پایان سال تثبیت می‌شود و ظرفیت اسمی آن ۳۶ میلیون لیتر در روز است، اما می‌تواند بیش از این تولید داشته باشد که با این بهره‌برداری میزان تولید بنزین کشور به ۱۰۰ میلیون لیتر در روز افزایش می‌یابد.

براساس آمار و اطلاعات منتشر شده توسط سازمان برنامه و بودجه متوسط تولید بنزین با استاندارد یورو4 در 5 ماه نخست سال 1392 کمتر از 2 میلیون لیتر در روز و معادل 3 درصد کل تولید بنزین داخل کشور بوده است.

همچنین به دلیل عدم انجام سازی بهینه و ارتقاء لازم در پالایشگاههای نفتی سهم نفت کوره از تولید فرآورده‌های نفتی در مدت مزبور معادل 27 درصد بوده است، این در حالی است متوسط جهانی تولید نفت کوره در سبد پالایش نفت خام کمتر از 14 درصد است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس سهم بالایی در تولید بنزین کشور دارد که این پروژه در قالب سه فاز تعریف شده که هر فاز قابلیت تولید روزانه حدود ۱۲ میلیون لیتر بنزین مطابق با استاندارد‌های روزآمد اتحادیه اروپا دارد.

با راه‌اندازی ۲ فاز نخست، تولید بنزین این پالایشگاه در تیرماه سال جاری به ۲۴ میلیون لیتر رسید که با راه اندازی فاز سوم آن در روز‌های آینده مجموع تولید روزانه بنزین به ۱۰۵ میلیون لیتر افزایش می‌یابد که به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی حدود ۲۰ میلیون لیتر تفاوت تولید و مصرف در ۶ ماه دوم سال خواهیم داشت.

میزان تولید بنزین یورو 4 در سال 1396حدود 27.7 میلیون لیتر بودکه نسبت به سال 1395 یعنی به مقدار 22.6 میلیون لیتر در روز حدود 27 درصد افزایش یافته است .

همچنین میزان تولید نفت‌گاز یورو4 در سال 96 به طور متوسط 21.4 میلیون لیتر در روز بوده است که نسبت به سال 95 حدود 2.4 درصد افزایش یافته است.