به گزارش افکارنیوز،

 در سال‌های اخیر ذخیره سازی میوه شب عید بعد از فصل برداشت شروع می‌شد و در سال جاری نیز با توجه به اینکه فصل برداشت به پایان رسیده و بیش از ۲ ماه به پایان سال مانده این روند تکرار شد.

برخی از کارشناسان عقیده دارند که ورود دولت برای ذخیره سازی میوه شب عید بعد از فصل برداشت به دلیل آنکه باغدار محصولی برای فروش ندارد باعث افزایش قیمت‌ها در بازار می‌شود.

با این حال در سال‌های اخیر ذخیره سازی میوه شب عید بعد از پایان فصل برداشت آغاز می‌شود در حالی که اگر دولت قصد ذخیره سازی میوه را دارد باید در مهر و آبان ماه که زمان برداشت است خرید را آغاز کند تا تغییر محسوسی در قیمت‌ها ایجاد نشود.

لازم به ذکر است که در مدت اخیر قیمت میوه به دلایل مختلف با تغییراتی همراه بوده از این رو اغلب افراد نگران بالا رفتن قیمت میوه در شب عید هستند که نیاز به تنظیم بازار را بیشتر می‌کند.

در همین راستا چندی پیش مجتبی شادلو رئیس اتحادیه باغداران تهران در گفتگو با خبرگزاری میزان، در خصوص تنظیم بازار میوه شب عید گفت: با اقدامات صورت گرفته در بحث تنظیم بازار پیش بینی می‌شود که قیمت‌ها در سه الی چهار ماه آینده افزایشی پیدا نکند.

وی افزود: هر ساله از اوایل زمستان تا اواسط بهار به دلیل شرایط اقلیمی و آب وهوا، چند نوع میوه محدود در بازار فروخته می‌شود که به دلیل کم بودن تنوع میوه، کشاورزان بر کمیت این اقلام تمرکز داشته و در نتیجه هر ساله شاهد بودیم که هیچ کمبودی در بازار شب عید احساس نشده است.

رئیس اتحادیه باغداران تهران با اشاره به تولید بیش ازحد پرتقال در سال جاری گفت: خوشبختانه میزان پرتقال در بازار بیش از نیاز است و همچنین سیب با وجود اینکه طی یک ماه گذشته شاهد افزایش قیمت آن بودیم، اما بازار سیب را تا عید نوروز تنظیم خواهیم کرد.

شادلو اولین و بزرگترین دلیل افزایش قیمت میوه به خصوص سیب را کاهش تولید آن در کشور عنوان کرد و گفت: بر خلاف تصورات مردم که دلیل گرانی سیب را صادرات بیش از حد می‌دانستند، اما کاهش تولید و افزایش هزینه‌های تولید، بر افزایش قیمت‌ها دامن زده است.

با این تفاسیر در حالی که ذخیره سازی میوه شب در چند سال اخیر بعد از فصل برداشت آغاز می‌شود امکان دارد نبود محصول در دست باغداران کار دولتمردان را برای مدیریت بازار شب عید سخت کند و از طرفی کاهش تولید افزایش قیمت برخی محصولات را به همراه داشته باشد.