به گزارش افکارنیوز،

بررسی وضعیت دریاچه ارومیه تا تاریخ ۹ دی ماه سال جاری نشان می‌دهد که تراز دریاچه به هزار و ۲۷۰.۵۶ متر رسیده است به طوریکه این تراز در ابتدای مهرماه رقم هزار و ۲۷۰.۲۷ متر را نشان می‌دهد.

بررسی‌ها حاکی از آن است که تراز سطح آب دریاچه نسبت به میانگین دراز مدت با رقم هزار و ۲۷۴.۶۳ متر با کاهش ۴.۰۷ متری روبرو بوده است.

از طرفی وسعت دریاچه ارومیه در حال حاضر معادل دو هزار و ۷۰.۴۳ کیلومتر مربع بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با وسعت هزار و ۷۵۹.۲۳ کیلومتر مربعی با رشد قابل توجهی روبرو بوده است.

همچنین وسعت دریاچه ارومیه نسبت به میانگین دراز مدت با وسعت چهار هزار و ۵۱۴.۸۸ کیلومتر مربع کاهش ۲ هزار و ۴۴۴.۴۵ کیلومتر مربعی داشته است.

لازم به ذکر است که حجم آب موجود در دریاچه ارومیه در تاریخ ۹ دی ماه سال جاری رقم ۱.۶۰ میلیارد متر مکعب بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۰.۵۰ میلیارد متر مکعبی و نسبت به دراز مدت با کاهش ۱۴.۴۸ میلیارد متر مکعبی روبرو بوده است.

چندی پیش کیاست امیریان سرپرست دفتر مدیریت منابع آب حوضه‌های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه گفت: حجم آب دریاچه با حدود ۵۰۰ میلیون مترمکعب افزایش نسبت به سال گذشته به رقم یک‌میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

وی با اشاره به جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز از منابع آب سطحی حوضه آبریز دریاچه و اجرای مصوبات کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه تصریح کرد: با جمع‌آوری تعداد یک‌هزار و ۴۲۸ مورد موتورپمپ‌های حاشیه رودخانه، حجمی معادل ۶۴ میلیون متر مکعب و با انسداد ۳۱۴ مورد استخرهای زهکش حاشیه رودخانه، حجمی معادل ۸ میلیون متر مکعب کاهش مصرف صورت گرفته است.