به گزارش افکارنیوز،

 جمعیت چین در 2029 به 1.44  میلیارد نفر می‌رسد ولی پس از آن به مدت طولانی و به صورت مداوم کاهش خواهد یافت.

بر اساس آخرین ویرایش «کتاب سبز جمعیت و نیروی کار » که توسط آکادمی علوم اجتماعی چین منتشر شده است، این کشور حالا باید سیاست‌هایی در جهت مقابله با کاهش نیروی کار و پیر شدن جمعیت اتخاذ کند.

رشد جمعیت کارگر چین ثابت مانده است و افزایش تعداد سالمندان تاثیرات زیادی بر توسعه اجتماعی و اقتصادی این کشور خواهد گذاشت، مخصوصاً اگر نرخ باروری پایین بماند.

انتظار می رود جمعیت چین تا نیمه قرن حاضر به 1.36 میلیارد نفر کاهش پیدا کند، این یعنی کاهش 200 میلیون نیروی کار.

اگر نرخ باروری تغییری نکند جمعیت‌ چین تا 2065 تا 1.17 میلیارد نفر کم می‌شود. چین «سیاست تک فرزندی» که هدفش مهار رشد جمعیت بود را در 2016 کنار گذاشت و به خانواده ها اجازه داد دو فرزند داشته باشند.

ولی نرخ تولد کشور بازهم 3.5% در 2017 کاهش یافت و انتظار می‌رود در سال گذشته هم پایین آمده باشد.

«نرخ وابستگی» چین، یعنی نسبت افراد غیر شاغل که شامل کودکان و سالمندان می‌شوند به کل جمعیت، برای اولین بار در 30 سال گذشته از 2011 افزایش یافته است و پیش‌بینی می‌شود در دهه‌های آینده هم بالا رود.

انتظار می رود نسبت بازنشستگان تا 2060 افزایش یابد. در حالی که قانون تک فرزندی با هدف متعادل کردن ساختار سنی چین لغو شد، در کوتاه مدت باعث بالا رفتن نرخ وابستگی شده است.

طبق پیش‌بینی‌های قبلی، جمعیت سالمند چین تا پایان 2035 به 400 میلیون نفر می رسد که بالاتر از 240 میلیون نفر سال گذشته است.