به گزارش افکارنیوز،

 لیست چیزهایی که دونالد ترامپ در توییت هایش از آنها انتقاد می کند روز به روز متفاوت هستند. ممکن است به زودی مجبور شود یک بار دیگر خشم خود را به قیمت نفت و اختلاف با عربستان نشان دهد .

عربستان تا حالا به قول خود برای کاهش تولید نفت عمل کرده و شواهد اولیه نشان می دهد که بیشترین کاهش در صادرات این کشور به آمریکا بوده است. به علاوه، قیمتی که خریداران آمریکایی برای نفت خام عربستان می پردازند به بالاترین حد برای محموله های نفتی ماه فبریه رسیده است. اینها خبر های بدی برای رئیس جمهوری است که به تازگی کاهش قیمت بنزین را جشن گرفته بود .

کشورهای عضو اوپک و متحدان آن از جمله روسیه در دسامبر نشستی برگزار کردند و بالاخره توافق کردند عرضه نفت را 1.2 میلیون بشکه در روز از ماه ژانویه کاهش دهند.  

برای عربستان سعودی این یعنی کاهش تولید تا بیش از 10.3 میلیون بشکه ولی این کشور قول داده از این هم فراتر برود. خالد الفالح، وزیر نفت عربستان گفت که در ماه ژانویه تا 10.2 میلیون بشکه در روز تولید نفت را کاهش خواهد داد .

اولین کار آرام کردن افزایش تولید نفت در نوامبر بود که باعث سقوط قیمت نفت شده بود. این کار ماه گذشته انجام شد. تولید عربستان در دسامبر بسیار پایین تر از ماه اکتبر و مبنای کاهش تولید در توافق اوپک بود و این چیزی نبود که ترامپ می خواهد .

بیشترین کاهش تولید عربستان در محموله های نفتی به مقصد بنادر آمریکا بوده که 60 درصد بین نوامبر و دسامبر کاهش داشت و به 350 هزار بشکه در روز رسید .

این پایین ترین مقدار از ژانویه 2017 است. تا اواسط فوریه، واردات نفت عربستان توسط آمریکا به پایین‌ترین حد در 30 سال گذشته می رسد. آخرین باری که جریان نفت عربستان به آمریکا به زیر نیم میلیون بشکه در روز رسید اواسط دهه 1980 بود. زمانی که عربستان در تلاشی ناموفق برای افزایش قیمت نفت 80 درصد تولید خود را طی چهار سال کاهش داد. فقط مقدار کاهش واردات نفت عربستان باعث عصبانیت ترامپ نشده است، قیمت این نفت هم برای او خوشایند نیست .

عربستان قیمت نفت خام خود را یک ماه زودتر از بارگیری آن در پایانه‌های صادراتی اعلام می‌کند پس الان قیمت ماه فوریه را اعلام کرده است. تفاوت قیمت برای خریداران آمریکایی از ماه اوت بیشتر شده است. نفت سنگین عربستان که نزدیک ترین جایگزین برای نفت ونزوئلا و مکزیک است، گرانترین نفت از 2019 بوده است .

دلیلی ندارد که شک کنیم خالد الفالح به قول خود در وین عمل میکند .

درست پس از کاهش صادرات به آمریکا در جولای 2017 ، قیمت نفت  شروع کرد به بالا رفتن. عربستان امیدوار است دوباره این اتفاق بیفتد ولی باید منتظر توییت های عصبانی ترامپ هم باشد .