به گزارش فارس، سید مسعود میرکاظمی در نشست خبری جبهه متحد اصولگرایان برای تشریح برنامههای این جبهه در حوزههای انرژی و صنعت با بیان اینکه رشد اقتصادی کشور در ۳۰ سال گذشته در حال نوسان بوده است،گفت: تورم نیز وضعیت مشابهی داشته و از ۴۹ تا ۱۰ درصد نوسان کرده است که نشان میدهد باید برنامه ریزی موثری در همه بخشهای اقتصادی داشته باشیم.

وی عامل بهره‌وری را یکی از حلقه‌های مهم مفقوده اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت: ‌ در حالی که یارانه‌های کلان انرژی پرداخت می‌کنیم و مالیات کمی هم می‌گیریم، چرا باید از ورود کالاهای دیگر کشورها که مالیات می‌دهند و یارانه انرژی دریافت نمی‌کنند نگران باشیم؛ این مسئله نشان می‌دهد باید روی بهره‌وری به جد کار کنیم و از منابع کشور به صورت بهره‌ور استفاده کنیم.

وزیر سابق نفت در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره افت تولید نفت در کشور اظهار داشت: ‌میادین نفت ایران و جهان در نیمه دوم عمر خود هستند و به صورت طبیعی سالانه با افت تولید نفت مواجه هستند که باید تلاش کنیم نرخ این کاهش تولید را کم کنیم.

وی توضیح داد: ‌امروز مجبوریم چندین برابر زمان آغاز تولید نفت در ایران چاه حفر کنیم اما باز هم تولید نفت کشور کمتر از آن زمان است.

*روند افزایش و کاهش تولید نفت در سال‌های ۸۹ و ۹۰

میرکاظمی تاکید کرد: متعتقدم باید به نفت بیشتر بپردازیم تا بتوانیم درآمد نسل‌های آتی را تامین کنیم، چنان که اگر امروز از نفت منابع را دریغ کنیم مجبوریم غیرصیانتی تولید کنیم و منافع آینده کشور به خطر می‌افتد.

وی یکی از مشکلات عمده نفت را جذب منابع اعلام کرد و گفت: ‌با کاهش سرمایه‌گذاری در نفت یک دور باطل در کم شدن درآمدها و کم شدن سرمایه‌گذاری به طور مداوم ایجاد می شود.

وزیر سابق نفت با بیان اینکه در سال ۸۹ متوسط تولید روزانه نفت را نسبت به سال ۸۸ قریب به ۱۵ هزار بشکه در روز افزایش دادیم، گفت: در ۱۰ ماهه سال ۹۰ تولید نفت دوباره کاهش یافته و از تولید روزانه سال ۸۹ قریب به ۲۸ هزار بشکه کمتر است.

میرکاظمی تصریح کرد: یکی از اختلافات جدی بنده با دولت نیز برداشتن درآمدهای نفتی و اختصاص ندادن بودجه مورد نیاز نفت است.

وی اضافه کرد: ‌ بودجه‌ای که معاونت برنامه‌ریزی رئیس جمهور برای سال ۹۰ صنعت نفت اختصاص داده بود یک دوم یا یک سوم بودجه‌ای بود که در حال حاضر به نفت اختصاص داده می‌شود و ما با تلاش و همکاری کمیسیون انرژی آنرا به میزان فعلی افزایش دادیم اما این میزان هم برای نفت کافی نیست.

*خسارت ۵۰ ساله شرکت ملی نفت از سال هزینه نکردن در تولید

وزیر سابق نفت یکی از مشکلات اصلی کشور را افزایش خالص دارایی‌های ارزی بانک مرکزی دانست و گفت: ‌ یکی از اهداف هدفمندی جبران کسری بودجه از همین راه به جای تزریق دلار به بازاری که کشش جذب آن را ندارد، بود.

میرکاظمی تاکید کرد: اگر یک سال شرکت ملی نفت کسری منابع مالی داشته باشد و در تولید نفت هزینه نکند تا ۴۰ یا ۵۰ سال باید خسارات ناشی از آن را تحمل کند.

وی در ادامه میزان شدت مصرف انرژی در ایران را بسیار بالا دانست و اظهار داشت: شدت مصرف انرژی در ایران ۴ برابر متوسط جهان و ۷ تا ۱۰ برابر شدت مصرف انرژی بعضی کشورهاست که اجرای هدفمندی یکی از راه‌های کنترل آن محسوب می‌شود.

وزیر سابق نفت در پاسخ به پرسش فارس درباره منفی شدن تراز انرژی کشور با تاکید بر اینکه تراز انرژی کشور در آینده منفی نخواهد شد، تصریح کرد: نگرانی ما از تراز ارزی کشور است و این مطلب که آیا این میزان درآمد کفایت نیاز کشور را برای اداره اقتصاد خواهد داشت یا نه دغدغه آینده ماست.

میرکاظمی افزود: اگر در بودجه کشور درآمدهایی دیده شود که تحقق پیدا نمی‌کند با کسری روبرو خواهیم شد و اگر بخواهیم آنرا از نفت جبران کنیم به مشکل جدی برمی‌خوریم.

وی در تشریح منابع درآمد کشور اظهار داشت: ‌ مالیات و سود شرکت‌های دولتی که به دلیل واگذاری این شرکت‌ها رو به کاهش است از جمله منابع درآمد کشور محسوب می‌شوند و فروش دارایی‌های سرمایه‌ای مانند نفت و همچنین فروش سهام شرکت‌ها که بورس کشش جذب بیش از ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان از واگذاری این شرکت‌ها را ندارد دیگر منابع درآمد کشور محسوب می‌شود و به همین دلیل نگران آینده در‌آمدهای کشور است.

*خاطره میرکاظمی از ارائه آمار اشتغال در دولت

میرکاظمی در ادامه با اشاره به تفاوت نقطه‌نظرات در دولت درباره اشتغال اظهار داشت: یک بار یکی از اعضای دولت در حال گرفتن آمار از اشتغالی بود که بخش‌های مختلف ایجاد آنرا تضمین کرده بودند و هریک از بخش‌ها آماری در حد ۱۰۰ هزار و ۲۰۰ هزار اشتغال ارائه می کردند؛ نوبت به من که رسید گفتم ۱۵ هزار و ۶۰۰ شغل ایجاد کردم و اعضای هیات دولت به این گفته من به دلیل پایین بودن آمار خندیدند.

وی افزود: من مثلی را تعریف کردم درباره کسی که می‌خواست به حج برود و همه سفارش سوغاتی‌های گران‌قیمت به وی می‌دادند اما یک نفر دو ریال داد و گفت برای من سوت بیاور و حاجی جواب داد از همین الان برو سوت بزن؛ من آماری را ارائه کردم که بتوانم این تعداد کُد بیمه جدید را تعهد و ارائه کنم.

وزیر سابق نفت اضافه کرد: ‌ راه‌اندازی اشتغال با هول دادن دولت و مجلس حل نمی‌شود بلکه ما باید بستر و ساختارها را اصلاح کنیم و اشتغال خودبه‌خود ایجاد می‌شود چنان که اگر بستر لازم را فراهم کرده و شاخص‌های اقتصادی را اصلاح کنیم نباید برای ایجاد اشتغال نگران باشیم.

*بازگشت ۷ ماهه سرمایه‌گذاری در پارس جنوبی

وی در ادامه با اشاره به میدان بزرگ و با ارزش پارس جنوبی و تفاوت سطح این مخزن در مرزهای ایران و قطر گفت: قطر با توجه به نحوه سرمایه‌گذاری خود در این میدان که مشارکت در تولید و مشارکت در میدان محسوب می‌شود سرما‌یه‌گذاری زیادی جذب کرده و با توجه به اینکه ۱۰ سال زودتر از ایران فعالیت خود را در پارس جنوبی آغاز کرده همه فازهای خود را در تولید از این میدان فعال کرده است.

میرکاظمی افزود: در ایران بین ۸ تا ۱۰ فاز فعال است و در دو سال گذشته قراردادهای بقیه فازها را بستیم و درباره بهره‌برداری ۳۵ ماهه از آن صحبت کردیم که سروصدای زیادی نیز به پا کرد.

وی توضیح داد: در گذشته تنها ۲ سال فاز طراحی براساس زمین تحویلی ما و لیسانس شرکت‌های خارجی طول می‌کشید اما ما گفتیم در مدت ۴ ماه زمین را مشابه مقتضیات لیسانسی که پژوهشگاه صنعت نفت برای پالایشگاه‌های گازی آماده کرده تحویل می‌دهیم و زمان را می‌خریم چنان که اگر مدیریت خوبی بر پیمانکاران این پروژه حاکم باشد و منابع کافی نیز به موقع اختصاص داده شود در ۳۵ ماه هم بهره‌برداری از این فازها ممکن است.

وزیر سابق نفت به بهره‌برداری از ۱۰ فاز پارس جنوبی در بخش ایرانی اشاره کرد و گفت: ‌هر فاز ۲۸ میلیون متر مکعب گاز غنی و پس از پالایش ۲۵ میلیون متر مکعب گاز شیرین تولید می‌کند و قطر لااقل ۱.۵ تا ۲ برابر ایران از این میدان گاز برداشت می‌کند.

میرکاظمی با تاکید بر اینکه اگر کسی پول پارس جنوبی را جای دیگری خرج کند خیانت کرده است گفت: با فرض قیمت ۸۰ دلاری برای هر بشکه نفت اگر در پارس جنوبی به میزان کافی سرمایه‌گذاری کنیم تنها پس از ۷ ماه کل سرمایه‌گذاری انجام شده باز می‌گردد و هیچ بخشی در کشور چنین بازدهی سریع و بالایی ندارد.

وی با انتقاد از مجلس که چرا منابع صندوق توسعه ملی را از بالادست صنعت نفت دریغ کرده است گفت: هیچ بخشی در کشور بازگشت سرمایهای مشابه پارس جنوبی و میدانهای نفتی ندارد.