به گزارش خبرآنلاین، عدم پرداخت کارمزد دوماهه جایگاهداران توسط شرکت ملی پخش فراورده های نفتی مورد تایید قرارگرفت اما در عین حال مدیرعامل این شرکت تاکید کرد که به زودی این کارمزدها پرداخت خواهدشد.

این وعده در شرایطی مطرح می شود که صبح امروز رئیس جایگاهداران سوخت سراسر کشور در جمع خبرنگاران حاضر شد و تاکید کرد مسوولان جایگاه های بنزین تهران در تلاشند تا از ۱۵ اسفندماه امسال بنزین آزاد عرضه نکنند.
بیژن حاج محمدرضا این تهدید را آخرین راه حل برای مقابله با بی توجهی مسوولان نفتی برای پرداخت مطالبات آنها و رسیدگی به مشکلاتشان دانست و تصریح کرد: پلاکاردی با مضمون عذرخواهی از مردم در جهت عدم ارائه بنزین آزاد آماده شده و قراراست از ۱۵ اسفند در مقابل ورودی هر جایگاه خصوصی نصب شود.
به گفته او، در صورت عدم توجه مسوولان به این تهدید از ۱۵ اسفندماه تنها ۳۰ جایگاه دولتی در تهران بنزین عرضه خواهند کرد و البته براساس اعلام آمادگی اغلب جایگاه های استانی این عدم عرضه بنزین آزاد به شهرستان ها هم کشیده خواهدشد.
رئیس جایگاهداران سوخت سراسر کشور از نگاه مسوولان نفتی طی سالهای اخیر گلایه کرد و افزود: گلایه ما جایگاهداران گلایه ای از نگاه اقتصادی است اما مسوولان نفتی به دلیل ناکامی های مدیریتی خود سعی دارند موضع ما را به مسایل سیاسی نسبت دهند.
به گفته وی، گلایه این روزهای جایگاهداران به نزدیک شدن به انتخابات و ایجاد تنش در جامعه نسبت داده شده در حالیکه تنها خواسته آنها برگزاری جلسه و گفتن مشکلاتشان به مسوولان بوده است در حالیکه هیچیک از مسوولان نفتی تا کنون حاضر به تعیین وقتی برای شنیدن مشکلات آنها نشده است.
بیژن حاج محمدرضا تاکید کرد: ما اگر افرادی سیاسی بودیم و قصدمان ایجاد تنش بودیم روزهای جنگ که تهران مورد حمله و بمباران دشمن قرار گرفته بود ایستادگی نمی کردیم. زمانی که تمام مردم از تهران رفته بودند تا سرپناهی امن داشته باشند ما جایگاه داران به تمام مشکلات ایستادگی کردیم و عرضه بنزین یک لحظه هم متوقف نشد. بنابراین اگر ما می خواستیم در مقابل مشکلات کنار بکشیم قطعا در آن روزها این کار را انجام می دادیم و نه امروز که مشکلی به نسبت گذشته وجود ندارد.
بیژن حاج محمدرضا در عین حال ضمن تاکید بر مشکلات این روزهای این صنف متذکرشد: ما حاضریم وزارت نفت مبلغی را تعیین کند تا ما با پرداخت آن از جایگاهدار بودن انصراف دهیم.
وی متذکرشد: جایگاه عباس آباد پس از ۲۰ سال انصراف از جایگاهداری و تعطیل کردن این جایگاه بالاخره ۳ سال پیش توانست ملک خود را پس بگیرد.
بیژن حاج محمدرضا درعین حال از تلاش برای استخدام یک وکیل مطرح برای رسیدگی به مشکلات این صنف و مقابله با خواسته های نابه جای مسوولان نفتی در سال گذشته خبر داد و تاکید کرد: قدرت در دستان مسوولان است و ما در آخر به این نتیجه رسیدیم که اگر خواسته به حق خود را مطالبه کنیم هم باید متحمل هزینه زیاد و هم سالیان سال زمان شویم.
دراین بین مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی پس از انتشار این خبر از سوی رسانه ها در گفت وگو با خبرگزاری فارس عدم دریافت کارمزد توسط جایگاه داران را تایید و خاطرنشان ساخت که طی چند روز آینده این مطالبات پرداخت خواهد شد.
جلیل سالاری با اشاره به مباحثمطرح شده در جلسه صبح امروز انجمن جایگاه‌داران بنزین مبنی بر توقف عرضه بنزین آزاد از تاریخ ۱۵ اسفند گفت: چند موضوع مختلف در خصوص عرضه بنزین مطرح است، بطوری که از سال ۸۷ و زمانی که سامانه عرضه بنزین به صورت سهمیه‌بندی صورت گرفت. مقرر شد بنزین یارانه‌ای ۱۰۰ تومان و بنزین آزاد ۴۰۰ تومان در جایگاه‌ها عرضه شود.
وی ادامه داد: بر این اساس کارتهایی به جایگاه‌ داران تحویل داده شد تا مصرف کنندگانی که نمی‌توانند از بنزین یارانه‌ای استفاده کنند از این کارتها بتوانند دریافت سوخت آزاد را انجام دهند.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی خاطرنشان کرد: از آن سال تاکنون خارج از مباحثسهمیه‌بندی، کارمزد به عرضه سوخت یارانه‌ای و آزاد داده می‌شود و هیچ مشکلی تاکنون در این خصوص نداشتیم.
سالاری ادامه داد: از آن زمان تاکنون خودروهای دولتی تامین سوخت خود را به وسیله بنزین آزاد انجام می‌دهند، بطوری که هم اکنون روزانه ۱۱ میلیون لیتر بنزین آزاد در جایگاه‌ها عرضه می‌شود و ارائه کارمزد به جایگاهداران همانند سنوات گذشته انجام می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی پخش اظهار کرد: اعطای کارمزد به جایگاه‌داران براساس درجه‌بندی و رتبه‌بندی آنان صورت می‌گرفت تا عدالت رعایت شود و هیچ جای شک و شبهه‌ای در این خصوص به وجود نیاید.
وی تصریح کرد: در سال جاری نیز عرضه بنزین همانند سال گذشته است به همین دلیل کارمزد نیز همانند سال گذشته نیز پرداخت می‌‌شود.
مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به اینکه براساس یک تفاهمنامه قرار شده بود کارمزد جایگاه‌ها ۲۰ درصد افزایش پیدا کند، گفت: براین اساس ما به وعده خود عمل کردیم و براساس میزان فروش جایگاه‌ها و رتبه‌بندی آنها کارمزد را پرداخت کردیم.
وی با اشاره به اجرا قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نیز خاطرنشان کرد: پس از اجرای این قانون یک فرصت ۴۸ ساعته برای دریافت وجوه عرضه بنزین به جایگاهداران داده شده است و این فرصت می‌تواند جایگاه داران را در یک شرایط اقتصادی ایده‌آل قرار دهد بطوری که هم اکنون ۶۰۰ جایگاه بنزین آماده بهره‌برداری و ۷۰۰ باب جایگاه متقاضی وجود دارد که این امر نشان دهنده وجود شرایط ایده‌آل اقتصادی جایگاه‌داری است.
وی با اشاره به اینکه کارمزد تعویق افتاده جایگاهداران نیز بزودی پرداخت میشود گفت: براساس مذاکرات صورت گرفته تاکنون دو ماه کارمزد بنزین آزاد جایگاهداران پرداخت نشده که بزودی پرداخت میشود.