به گزارش فارس، احمد قلعهبانی در حاشیه امضای تفاهمنامه توسعه ۳ میدان نفتی که عصر امروز در وزارت نفت منعقد شد در جمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه امروز یکی از قراردادهایی که قول داده بودیم میان شرکت ملی نفت ایران و یک کنسرسیوم داخلی و خارجی امضا شد.

وی ادامه داد: حجم این قرارداد حدود ۸۰۰ میلیون دلار است و پس از توسعه ۲۲ هزار بشکه نفت خام سنگین از این میادین تولید می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس این تفاهمنامه کنسرسیوم موظف است ظرف مدت ۴۵ روز دو دکل حفاری را وارد و کار اولیه را آغاز کند و پس از این مدت قرارداد نهایی امضا می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تصمیماتی که مبنی بر قطع صادرات نفت به کشورهای اروپایی گرفته شده است، خاطر نشان کرد: در پی اقدام خصمانه برخی از کشورهای اروپایی شرکت ملی نفت ایران تصمیم گرفت نفت خود را به برخی از این کشورها نفروشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ما آماده هستیم تنها با کشورهایی قرارداد منعقد کنیم که ظرف مدت ۲ تا ۵ سال از ایران نفت خریداری کند و در غیر این صورت با هیچ کشوری قرارداد منعقد نمی‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه در طول مدتی که از اکتشاف نفت در مسجد سلیمان می‌گذرد تاکنون به هیچ عنوان از نفت به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده نکرده‌ایم، خاطر نشان کرد: متأسفانه این سران کشورهای اروپایی بودند که وارد بازی خطرناکی شدند و امنیت انرژی مردمان کشورشان را به خطر انداختند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ادامه داد: از زمانی که طرح‌هایی مبنی بر قطع صادرات نفت مطرح شد قیمت نفت ایران افزایش پیدا کرد به طوری که از ۱۰۲ دلار هم اکنون به ۱۲۳ دلار رسیده است.

وی با اشاره به اینکه برخی از کشورهایی که روز گذشته اعلام شد دیگر به آنها نفت نمی‌فروشیم مدتی از زمان قراردادشان مانده و برخی نیز قرارداد با ایران نداشتند، تصریح کرد: قبل از این موضوع ایران روزانه ۵۱۵ هزار بشکه نفت به اروپا صادر می‌کرد که هم اکنون صادرات نفت ایران کاهش پیدا کرده است.

وی در پایان اظهار کرد: همه کشورهایی که خواهان نفت ایران هستند میتوانند تنها قراردادهای بلندمدت را با ایران منعقد کنند و ما با هیچ کشوری قرارداد فوری منعقد نمیکنیم.