ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: قراردادهای فروش نفت خام 'برنت' و 'وست تگزاس اینتر مدیت'، نیویورك به ۱۲۱ دلار و ۱۵سنت و ۱۰۵ دلار و ۲۱ سنت در ساعات معامله بازارهای آسیایی رسید كه از روز پنجم ماه مه سال گذشته میلادی (۱۵ اردیبهشت) تاكنون بالاترین مبلغ به شمار می آید.

علاوه بر این، نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه آوریل(فروردین / اردیبهشت) با افزایش ۹۷ سنتی در مقایسه با قیمت پایان معاملات روز جمعه به بشکه ای ۱۲۰ دلار و ۵۵ سنت رسید.

نفت خام وست تگزاس اینتر مدیت، مهم ترین قرارداد بازار معاملات نیویورک نیز برای تحویل در ماه مارس(اسفند / فروردین) با یک دلار و ۶۱ سنت افزایش به ۱۰۴ دلار و ۸۵ سنت رسید.

' کارستن فریچ ' تحلیلگر اقتصادی ' کامرز بانک ' آلمان تصمیم ایران را برای توقف فروش نفت به فرانسه وانگلیس، مهم ترین عامل افزایش قیمت این فرآورده دانست.

وی افزود: از زمانی که ایرانی ها صادرات نفت به این دو کشور را قطع کرده اند، آن کشورها در ظاهر به این امر بی توجه اند، اما به نظر می رسد که اخبار تاثیر روانی خود را دارد و بی اعتمادی را در بازار نفت تشدید کرده است.

این حقیقت كه وزرای دارایی كشورهای عضو اتحادیه اروپا احتمالا كمك های بیشتری را برای یونان در نشست بعد از ظهر امروز خود تصویب می كنند، همراه با كاهش نرخ ذخیره قانونی مورد نیاز بانك ها در چین باعث افزایش قیمت نفت در بازارهای نفت و تحرك سوداگران نفتی شده است.