به گزارش افکار نیوز به نقل از ايسنا، مهندس مقدمنيا در همايش بررسي چالشها و فرصتهاي صنعت طيور گيلان كه در رشت برگزار شد با بيان اين مطلب كه مرغدارن سهم مهمي در امنيت غذايي مردم دارند، گفت: اين صنعت همواره با فراز و نشيبهاي زيادي از جمله نرسيدن نهادهها و افزايش قيمت مواد اوليه مورد نياز مواجه است به همين منظور مذاكراتي با وزارت جهاد كشاورزي داشتيم تا كمك شود اتحاديههاي مرغداران مستقيما وارد بازار نهاده شوند و راسا اقدام به واردات نهاده داشته باشند.

وی افزود: با اجرای این مهم فرصت سوءاستفاده از واسطه‌ها گرفته می‌شود و فاصله‌ها نیز کم می‌شود که با حمایت دولت و دادن این اختیار به اتحادیه‌ها نتایج خوبی نصیب مرغداران خواهد شد.

مقدم‌نیا با اشاره به اینکه در حال حاضر در گیلان مرغ مازاد بر مصرف تولید می‌شود، ‌ ادامه داد: بر طبق نظام صحیح مدیریت تولید، تولیدکننده باید منطبق بر نیاز متقاضی تولید داشته باشد و برای چنین تولیدی که منتظر مشتری بماند باید قانون عرضه و تقاضای منظمی را تشکیل داد.

وی خاطرنشان کرد: فعلا دولت در نظر گرفته است تا برای یارانه صادراتی رقمی سالیانه برای مرغداران در ردیف بودجه اعتباری ۹۱ اختصاص یابد تا با اجرای آن مشکل صادرات مرغ را حل کنیم.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران سراسر کشور در خصوص برقراری خط تولید مرغداری که از تنوع زیادی برخوردار است، خاطرنشان کرد: واگذاری جوجه‌ریزی و سوخت مرغدارن به اتحادیه‌ها راه نهایی را طی می‌کند و باید به گونه‌ای عمل شود که تشکل‌ها مسوو‌لیت داشته باشند تا مشکلات یکی پس از دیگری حل شود.

وی از قطع واردات مرغ در سال آینده خبر داد و اذعان کرد: مرغدارن نیز باید با بهینه‌سازی مصرف سوخت و دیگر اقدامات برای کاهش هزینه‌های تولید مرغ اقدام کنند تا ضمن کاهش ضایعات مرغ، شاهد منطقی بودن قیمت مرغ برای اقشار متوسط جامعه باشیم.

وی تصریح کرد: طرح بهینه‌سازی مصرف سوخت در مرغداری‌ها هزینه‌ها را تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد و باید مرغداران حداکثر همکاری را برای ارتقاء این صنعت داشته باشند تا با قدرت برای تصمیم‌گیری‌های تولید مرغ در کشور وارد شویم.