به گزارش افکارنیوز،

ماجرای خودرو های لوکس سراتو و اپتیما در پارکینگ ایران مال پس از راه اندازی فاز اول این مجموعه! موضوعی جذاب و حساسیت بر انگیز برای رسانه ها و افکار عمومی. موضوعی که مدیر روابط عمومی ایران مال ، واردات ۳۰۰ خودرو در سال ۹۵ (پیش از ممنوعیت واردات خودرو به کشور) از طریق یک پیمانکار را برای ناوگان تاکسیرانی تایید کرد.

با این حال، مشخص نیست که وارد کننده این خودرو چه شرکتی بوده است. شناسه ملی وارد کننده خودرو های ایران مال چیست و ثبت سفارش از طریق سازمان توسعه تجارت وزارت صمت، چند مرحله ای بوده است. آیا در یک محموله وارد شده است یا چند بار در طول زمان های مختلف؟ اگر وارد شده است، چرا با وجود راه اندازی پردیس سینمایی در آستانه برگزاری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر ۹۷، از آن استفاده نمی شود؟

این که آیا ایران مال ، خودرو هایی دارد که در جنجال ثبت سفارش شش هزار و اندی خودرو ثبت سفارش شده جعلی وزارت صمت که وزیر وقت صمت آن را تابستان ۹۷ رسانه ای کرد، قرار گرفته یا نه، موضوعی است که هنوز پاسخ روشنی به آن داده نشده است.

حتما بخوانید : بررسی برخی تخلفات ریز و درشت پروژه ایران مال تهران

پرونده ویژه خودرو های وارداتی ایران مال

این گزارش تلاشی مستند است برای بررسی تراژدی ممنوعیت واردات خودرو لوکس به کشور در سال نود و هفت و نامه نگاری مجلس و دستگاه های مختلف در این خصوص می باشد. اگر شما هم در این زمینه، مستندات و اطلاعاتی دارید از طریق بخش ارتباطی ارسال کنید تا بررسی شود.

با ما همراه باشید.

حتما بخوانید : هیچ ، سهم کارگران و تولید کننده ایرانی از ایران مال !

نامه فراکسیون مبارزه با مفاسد مجلس شورای اسلامی

نامه فراکسیون مبارزه با مفاسد مجلس شورای اسلامی

اردیبهشت نود و هفت، امیر خجسته، نماینده همدان و رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه ای به محضر حجت الاسلام و المسلمین منتظری، دادستان کل کشور، از ایشان خواست تا نسبت به مدارک و مستندات مربوط به واردات ۳۴ هزار خودرو لوکس خارجی که همگی غیر متعارف و غیر واقعی به کشور وارد شده  است، برخورد قانونی انجام و نتایج به آن فراکسیون اعلام گردد.

ترخیص خودرو های سواری

۳ ماه قبل از این نامه یعنی در تاریخ ۲۸ اسفند نود و شش (۱ روز قبل از پایان سال ۹۶) رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران به  کلیه گمرکات سراسر کشور ، نامه اداره کل مقررات صادرات و واردات وزارت صمت مربوط به مصوبه هیات وزیران در خصوص ترخیص خودرو های سواری دارای ثبت سفارش معتبر را ابلاغ می کند و در پایان نامه می  نویسد که مدت ترخیص خودرو های موصوف این نامه، از تاریخ ابلاغ یعنی ۲۴ اسفند ماه ۹۶، صرفا ۹۰ روز است. ۹۰ روز بعد یعنی در خرداد ماه هم، هیات دولت مصوب می کند تا واردات خودرو ممنوع شود.

۱ ماه بعد از ممنوعیت ورود خودرو به کشور، در تیر ماه، جنجالی تازه از پروژه پر جنجال ایران مال رسانه ای می شود. ایران ماه در زمینی به مساحت بیش از ۱.۵ میلیون متر مربع در غرب اتوبان همت بنا شده و بزرگ ترین بازار لوکس تجاری، فرهنگی، ورزشی و هنری خاورمیانه و یکی از ۵ مگا مال بزرگ جهان است.

 واردات خودرو و احتمال فروش آن به قیمت گزاف

(اعلام نایب رییس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مبنی بر ارسال گزارشات تخلفات ایران مال به کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری که تا هفته اول بهمن، هنوز رای کمیسیون که نماینده شهرداری تهران نیز در آن حضور ندارد، اعلام نشده است)

طبق اعلام شهرداری منطقه ۲۲ تهران، این پروژه بزرگ تجاری کشورمان که توسط بانک آینده سرمایه گذاری شده و در ساخت آن، چهره های شاخصی چون انصاری و رسول اف و برخی از بازاریان به نام و فعالان اتاق بازرگانی ایران دیده می شود، قریب به ۲۱۰ هزار متر مربع تخلف از ۸ پرونده ساختمانی صادر شده دارد که در کمیسیون ماده ۱۰۰، در حال رسیدگی است.

جنجال تیر ماهی ایران مال ، مبنی بر واردات خودرو و احتمال فروش آن به قیمت گزاف در بازار آزاد است.

احتکار خودرو در ایران مال

تیر ماه نود و هفت بود که در بهبوحه تلاطم سکه و ارز و نوسانات شدید اقتصاد ایران، تصاویری منتشر شد که نشان می داد، صدها خودرو لوکس اپتیما و سراتو، در پارکینگ ایران مال ، بزرگ ترین و لوکس ترین بازار تجاری، ورزشی و هنری ایران در غرب اتوبان همت، قرار گرفته و اخباری مبنی بر احتکار ۲۵۰۰ خودرو منتشر شد .

موضوعی که واکنش افکار عمومی و رسانه ها را در پی داشت و به دنبال آن، دکتر اثنی عشری، مدیرکل روابط  عمومی ایران مال ، که پبش از این، در معاونت سرمایه انسانی ریاست جمهوری فعالیت داشت، توضیحاتی ارائه کرد.

دکتر اثنی عشری اعلام کرد که اخبار احتکار ۲۵۰۰ خودرو لوکس در انبارهای ایران مال، صحت ندارد و این شرکت در سال ۱۳۹۵ از طریق یک پیمانکار که مشخصات آن اعلام نشده است، ۳۰۰ دستگاه خودرو اپتیما و سراتو را وارد کرده است. در آن سال، قیمت این خودرو ها، یک دوم تا یک سوم قیمت فعلی امروز بازار ایران بود که شایعات  مبنی بر واردات و فروش آن به قیمت های گزاف را تشدید کرد.

دکتر جمشید اثنی عشری، سخنگوی هیات امنا و مدیر روابط  عمومی  ایران مال در توضیح مبنی بر شایعه واردات ۲۵۰۰ خودرو لوکس اپتیما و سراتو توسط این مجموعه لوکس تجاری بزرگ ایران گفته بود که این خودروها برای توسعه ناوگان تاکسیرانی وارد شده است و قرار است به عنوان تاکسی بازار بزرگ ایران، فعالیت کند و این مجموعه، مالکیتی روی این خودرو ها ندارد که قصد فروش ان ها را داشته باشد.

مدیر روابط عمومی ایران مال ، انتشار شایعه احتکار دو هزار و پانصد خودرو لوکس توسط بازار بزرگ ایران مال را یک گافه رسانه ای اعلام  کرده بود.

احتکار خودرو در ایران مال

دکتر اثنی عشری، پیش از این، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور در دولت حسن روحانی و مشاور سابق معاون رییس جمهور بود. او، کارشناس ارشد مدیریت دولتی با گرایش مالی و دکترای اقتصاد با گرایش توسعه دارد.

اگر چه جامعه و افکار عمومی نسبت به پاسخ های مدیریت محترم روابط عمومی ایران مال راضی نشد و به رغم اعلام مدیرعامل بانک آینده مبنی بر ورود سهام ایران مال به بورس کشور، هنوز اطلاعیه ای در کدال منتشر نشده  است، اما داستان خودرو های ایران مال و تراژدی ۶۴۸۱ خودرو لوکس ثبت سفارش جعلی که یک سوم آن وارد گمرکات کشور شد، گره ای بر این پرونده پیجیده اضافه کرده است.

آزاد سازی خودروهای دپو شده در گمرک و داستان ایران مال

آزاد سازی خودروهای دپو شده در گمرک

طبق سیاست های ارزی دولت که خرداد ماه نود و هفت اعلام شد، واردات بیش از یک هزار و سیصد و سی قلم کالا به ایران ممنوع شد. از جمله این اقلام، خودرو های لوکس است. طبق بررسی ها و بر اساس اعلام رییس کل گمرگ جمهوری اسلامی ایران در بیست و یکم اردیبهشت ماه سال نود و هفت، شش هزار و چهار صد و هشتاد و یک  خودرو با ثبت سفارش های جعلی و فاقد اعتبار در سازمان توسعه تجارت ایران، ثبت سفارش شده است که از این تعداد، هزار و نهصد دستگاه وارد گمرکات کشور شده است که مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرک، به استناد نامه سازمان توسعه تجارت، قاچاق تشخیص داد. متولی ثبت سفارش خودرو ها سازمان توسعه تجارت وزارت صمت است و نه گمرک.

معاون صادرات وزیر و رییس سازمان توسعه تجارت

(نامه ۳۰ خرداد ماه وزیر وقت صنعت (شریعتمداری) به خسرو تاج، معاون صادرات وزیر و رییس سازمان توسعه تجارت مبنی بر ممنوعیت ورود ۱۳۳۹ کالا به  کشور بر  اساس بخشنامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی)

ترخیص خودرو هایی که ثبت سفارش آن ها از تاریخ ۲۸ تیرماه ۹۶ به بعد صادر گردیده

(هشتم آذر ماه ۹ نیز مدیرکل واردات و امور مناطق آزاد و ویژه  گمرک کشور در بخشنامه ای به گمرکات سراسر کشور، ترخیص خودرو هایی که ثبت سفارش آن ها از تاریخ ۲۸ تیرماه ۹۶ به بعد صادر گردیده را ممنوع اعلام کرده بود)

واردات این تعداد خودرو لوکس مشکوک، پیش از بخشنامه دولت مبنی بر ممنوعیت ورود بیش از یک هزار قلم کالا در خرداد ماه ۹۷ بود که مشخص نیست،  آیا، خودروهای لوکس ایران مال هم که امروز ترخیص و در پارکینگ این مجموعه نگهداری می شود، از خودروهای مشکوک پیش از ابلاغیه ممنوعیت ورود کالا به کشور بوده است یا خیر.

 متخلفان ثبت سفارش غیر قانونی خودرو

تیر ماه نود و هفت، عضو حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت کشورمان اعلام کرد که متخلفان ثبت سفارش غیر قانونی خودرو، از افراد سازمان توسعه تجارت بودند که بر همین اساس، یک صد و شصت IP متخلفان، شناسایی و در اختیار وزارت اطلاعات و قوه قضاییه قرار گرفت.

داستان واردات خودرو لوکس به کشور و هم چنین ترخیص خودرو از گمرکات ایران در سال های اخیر، یکی از چالش های پیش روی وزارت صنعت، معدن و تجارت در روزگار صدرات محمد شریعتمداری، وزیر وقت وزارت صمت (وزیر کنونی کار، رفاه و تامین اجتماعی) بود.

 لیست متخلفان ثبت سفارش غیر قانونی خودرو

موضوعی که حتی مسیرش به برنامه حالا خورشید رضا رشید پور در شبکه ۳ سیما نیز کشیده شد و جنجال های جدیدی بوجود آورد. شریعتمداری در این برنامه زنده تلویزیونی، لیست متخلفان ثبت سفارش غیر قانونی خودرو را منتشر کرد  که تصویر آن را در عکس بالا مشاهده می کنید.

 نامه مجتبی خسروتاج به رییس کل گمرک کشور

(تصویر نامه مجتبی خسروتاج  به رییس کل گمرک کشور در اول بهمن ماه نود و شش مبنی شیوه برخورد با خودروهای موجود در گمرکات کشور در آن سال )

حتما بخوانید : ایران مال ؛ پروژه ای عظیم با تخلفات آشکار در منطقه ۲۲ تهران

محمد شریعتمداری، وزیر وقت صنعت، سیزدهم تیر ماه سال جاری پس از اعلام ابلاغ ممنوعیت واردات ۱۳۳۹ قلم کالا از جمله خودرو به کشور، به دکتر مسعود کرباسیان، وزیر وقت اقتصاد و امور دارایی نامه می زند و تصویب نامه ۲۴ اسفند سال ۹۶ مربوط به تغییر زمان ترخیص خودرو از ۳ ماه به  ۶ ماه را اعلام می کند. طبق این نامه، حسن روحانی در ۲۲ خرداد ماه سال نود و هفت طی دستوری، به منظور رفع مشکل ترخیص خودروهای موجود در گمرکات کشور، خواستار بررسی موارد و ابلاغ به زیر مجموعه می شود.

در این نامه تصریح شده بود که بنا به اظهار صاحبان کالا، تعدادی از خودرو های سواری، دارای ثبت سفارش معتبر با قبض انبار معتبر گمرکی به تاریخ ۹ دی ماه ۹۶ است و هنوز  ترخیص نشده اند.

 درباره ۴۵۰۰ خودرو ترخیص نشده

حتما بخوانید :احتکار 2500 خودروی کیا اپتیما در پروژه عمرانی ایران مال تهران

به هر حال، جامعه هم چنان درباره ۴۵۰۰ خودرو ترخیص نشده که ثبت سفارش جعلی در سازمان توسعه تجارت داشتند سوال دارد.

طبق اعلام شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، فرآیند ترخیص و رفع مشکل از ۱۳ هزار خودرو دپو شده در گمرکات کشور، از ۱۳ بهمن ماه ۹۷ آغاز شده و قریب به ۱۵۰۰ میلیارد تومان درامد برای گمرکات کشور به ارمغان می آورد. این که آیا بخشی از خودروهای ترخیصی، مرتبط با پرونده ایران مال است یا خیر و این که خودروهایی که ایران مال با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد کرده است، بر  اساس شماره موتور و پلاک، در بازار عرضه شده یا خیر، پرسشی است که هم چنان در اذهان عمومی باقی و منتظر پاسخ شفاف به آن از سوی دستگاه های نظارتی هستیم.

داستان بین ۳۰۰ تا ۲۰۰۰ هم چنان ادامه  دارد . . .