به گزارش افکارنیوز،

 در سه ماهه چهارم ۲۰۱۸، اقتصاد ترکیه بیش از حد انتظار و ۳ درصد افت کرد تا بدترین عملکرد خود در نزدیک به یک دهه را ثبت کند. این نشان می‌دهد بحران ارزی سال گذشته، اقتصاد ترکیه را تا رکود پیش برده است.

ترکیه یک اقتصاد درحال ظهور مهم است و زمانی مانند ستاره در جلب سرمایه‌گذاران بین‌المللی می‌درخشید و حتی در سال ۲۰۱۷ به رشد اقتصادی ۷ درصدی رسید. اما سال گذشته سقوط ۳۰ درصدی ارزش لیره، به شدت به اقتصاد این کشور لطمه زد.

داده‌های مؤسسه آمار نشان داد، در سال ۲۰۱۸، اقتصاد ترکیه در کل ۲.۶ درصد رشد کرده است که این ضعیف‌ترین عملکرد آن از ۲۰۰۹ تا کنون است. اقتصاددانان رویترز هم پیش‌بینی کرده بودند رشد اقتصادی ترکیه برای سال ۲۰۱۸ برابر با ۲.۵۵ درصد شود.

همچنین داده‌ها نشان داد که اقتصاد ترکیه در ۳ ماهه چهارم منفی ۲.۴ درصد (اصلاح شده فصلی) رشد کرده است. داده‌های مربوط به سه ماهه سوم هم که قبلاً رشد آن ۱.۶ درصد اعلام شده بود، اصلاح شد و نشان داد اقتصاد ترکیه در آن دوره ۱.۸ درصد رشد کرده بوده است.

داده‌ها نشان داد که بخش ساخت‌وساز ترکیه، که زمان طولانی از شکوفایی ساخت‌وساز در ترکیه بهره برده بود، ۸.۷ درصد در ۳ ماهه سوم آب رفته است. همچنین بخش صنعت این کشور هم ۶.۴ درصد منقبض شده است.

در ۳ ماهه چهارم میزان هزینه‌کردهای مصرف‌کننده حدود ۹ درصد افت کرد، که این نشانه‌ای از کند شدن تقاضای داخلی است.