محمدرضا موسوی خواه، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، با بیان اینکه بالاترین رشد مصرف بنزین در سالیان توزیع فرآورده‌های نفتی در سال ۹۷ رقم خورده است، گفت: میانگین مصرف بنزین روزانه ۸۸ میلیون لیتر بوده و بالاترین رشد مصرف در ۲۹ اسفند، معادل یک میلیون و ۳۷۸ میلیون لیتر رقم خورده است و نسبت به سال ۹۶ با رشد ۴ درصدی مواجه بود‌ه‌ایم.

موسوی خواه با اشاره به کاهش مصرف گازوئیل در نوروز امسال بیان کرد: به علت وقوع سیل‌های اخیر و کاهش تردد‌های جاده‌ای، مصرف گازوئیل در نوروز امسال در قیاس با سال‌های گذشته ۰.۳ درصد کاهش داشته است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تصریح کرد: سال ۹۷ نزدیک به ۲۰ درصد کاهش عرضه نفت سفید نسبت به سال گذشته را شاهد بودیم و مصرف روزانه نفت سفید در سال ۹۷ به ۷ میلیون لیتر رسیده بود.

وی با اشاره به وضعیت سوخت رسانی مناطق سیل زده کشور بیان کرد: با هماهنگی ستاد بحران استان‌های سیل زده و اعلان‌های سازمان هواشناسی، قبل از وقوع حوادث اخیر به خصوص در استان‌های گلستان و مازندران، تمام مجاری عرضه‌ای را که احتمال قطع راه‌های مواصلاتی آنها وجود داشت را تامین سوخت کرده بودیم.

موسوی خواه ادامه داد: بیش از ۳۰۰ هزار لیتر بنزین در بخش‌های فروشندگی‌های روستایی، یک میلیون و ۲۵۰ هزار لیتر نفت گاز و ۵۶۰ هزار لیتر نفت سفید ذخیره کرده‌ایم و این ذخایر باعث شد که علی رغم مسدود شدن راه‌ها و بروز مشکلات عدیده، هیچ گونه مشکلی در تأمین سوخت هموطنان و نیرو‌های امداد و نجات این استان‌ها نداشته باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزود: در استان گلستان بیش از ۱۸۰ هزار کیلوگرم گاز مایع را به کپسول‌های پیک‌نیکی خانوار‌ها توزیع کردیم و سوخت رسانی به خودرو‌های امداد و نجات را انجام دادیم، همچنین سه دستگاه نفتکش به صورت سیار برای عرضه نفت و گاز به خودرو‌های امداد و نجات برای آق قلا مستقر کردیم.

وی با بیان اینکه عرضه بنزین در این روز‌ها به صورت ظروف ۲۰ لیتری و به وسیله وانت‌ها به بخش‌های امداد و نجات انجام شده بود، گفت: از روز‌های ابتدایی وقوع سیل در برخی از استان‌های کشور، بخش‌های مختلف در آماده باش کامل بوده و تاسیسات را به صورت کامل کنترل می‌کردند و در استان فارس هیچ مشکلی برای تاسیسات پیش نیامد.

موسوی خواه تصریح کرد: در استان لرستان علی رغم آبگرفتگی‌های شدید، در سوخت رسانی هیچ‌گونه کمبود و وقفه‌ای را شاهد نبودیم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اذعان کرد: سه جایگاه در استان آق قلا زیر آب رفته بود که ۲ جایگاه به فاصله کمتر از ۲۴ ساعت پاکسازی شد و جایگاه سوم بعد از آنها در سرویس قرار گرفت و در حال حاضر تنها جایگاه جنب انبار نفت ماسور شهر خرم آباد دچار آبگرفتگی شدید است که همکاران ما در تلاش هستند تا مخازن آن را لایروبی و آماده سرویس دهی به مردم کنند. 

وی بیان کرد: برای استان‌هایی که کانون این حوادث بوده و با قطع گاز مواجه هستند، سوخت رسانی دوم یا همان نفت گاز و ذخیره‌سازی در نقاط خاص را از قبل از شروع این وقایع انجام داده ایم؛  تاکنون در استان گلستان، علی رغم قطعی گاز هیچ واحد صنعتی تعطیل نشده است.

موسوی خواه با اشاره به برنامه‌های آتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در استان‌های سیل زده گفت: اکنون انبار‌های بحران خود را آماده و عرضه بنزین در ظروف را برای در راه ماندگان مهیا کرده‌ایم.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی بیان کرد: مردم باید به طور دایم به اطلاعیه‌ها دقت کرده و از قرار گرفتن در حاشیه رودخانه‌ها به شدت جلوگیری کنند، همچنین باک خودرو‌های خود را در اولین جایگاه پر کنند که در صورت وقوع مشکل، در مضیقه قرار نگیرند و در صورت بروز مشکل با تلفن‌های ۰۹۶۲۷ شرکت ملی نفت، ستاد حوادث غیر مترقبه و راهداری‌ها تماس حاصل کنند.

وی تصریح کرد: ذخیره سازی و تامین سوخت نیروگاه‌ها را مانند سال ۹۷ مدنظر داریم و به مردم این قول را خواهیم داد که هیچ‌گونه نگرانی بابت سوخت نیروگاه‌ها و تولید برق نداشته باشند و تمام نیروگاه‌ها وضعیت خوبی برای ذخیره سازی خواهند داشت.

موسوی خواه بیان کرد: سال ۹۷ سال خوبی در عرصه سوخت رسانی در نیروگاه‌ها بود، امیدواریم امسال نیز افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی را شاهد باشیم و بتوانیم به آرزوی خود مبنی بر صادرات بنزین با توجه به عرضه آن در بورس دست یابیم.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی گفت: عرضه نفت و گاز را به صورت کنترل‌های سیستمی و سیستم طرح پیمایش سوخت  برای عرضه نفت گاز انجام می‌دهیم و همواره برعملکرد ناوگان حمل و نقل نظارت می‌کنیم.

موسوی خواه در پایان بیان کرد: مقرر شده، امسال قراردادی را منعقد کنیم که به واسطه آن، بتوانیم طرح پیمایش سوخت برای عرضه نفت گاز را به صورت آنلاین کنترل کنیم و از انحراف و توزیع خارج از شبکه نفت و گاز و تمام فرآورده‌های نفتی به شدت جلوگیری کنیم.