به گزارش افکارنیوز،

 بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در خصوص توان مدیریت بازار ارز از سوی دولت و بانک مرکزی در سال 98، گفت: در چند ما گذشته، دولت به سهم خود بازار ارز را به خوبی مدیریت کرده است، با این حال قابل پیش بینی نیست که امسال چه اتفاقی در این بازار رخ خواهد داد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شرایط کشور به گونه ای است که برای موفقیت در هر مسیری، مثل مدیریت و کنترل بازار ارز نیاز به همدلی و همیاری همه با هم وجود دارد.

مدیریت بازار ارز به تنهایی کار سختی است

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: قطعا دولت به تنهایی و بدون حضور گروه های اثرگذار و سازمان ها مرتبط با فضای اقتصادی  کار سختی را برای مدیریت بازار ارز در پیش خواهد داشت، با این حال اگر همه در کنار هم  باشند به نظر بنده می توان بازار را مدیریت کرد.

وی با اشاره به لوایح چهارگانه مرتبط به FATF عنوان کرد: علاوه بر تعاملات داخلی، ثبات بازار ارز بستگی به لوایح چندگانه ای دارد که در مجمع تشخیصبرای آن تصمیم گیری می شود، عدم تصویب این لوایح طبق نظر همه کارشناسان حوزه اقتصادی باعث افزایش ناگهانی نرخ دلار می شود.

تاثیر لوایح چندگانه بر ثبات بازار ارز

پارسایی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، تاکید کرد: تصویب لوایح چهارگانه حداقل می تواند باعث ثبات در بازار اقتصادی و ارز در کشور شود.

این نماینده مجلس با اشاره به افزایش سطح حقوق ها در سال جاری به تاثیرگذاری این موضوع بر نرخ ارز اشاره کرد و گفت: هر میزان نقدینگی در جامعه بیشتر شود بدون شک بر ارزش پول ملی اثر منفی خواهد داشت و به نظر می رسد باید بازارهای جدید برای سرمایه گذاری تعریف کرد.

سرمایه گذاری در بازار مسکن ریسک دارد

وی ادامه داد: مردم برای حضور در بازارهای سرمایه گذاری اختیار انتخاب دارند بازارهایی چون دلار، سکه، طلا، خودرو و مسکن وجود دارد مخصوصا بازار کاذبی که در خودرو ایجاد شده است و خودروسازان نهایت بهره برداری را از این موضوع کرده اند، آنطور که آمارها نشان می دهد بازار مسکن کم ریسک ترین بازار برای سرمایه گذاری محسوب می شود.

نماینده مردم شیراز بیان داشت: به هر حال علاوه بر هماهنگی داخلی، ثبات بازار ارز به تعامل ما با دنیا و کشورهایی که امکان ارتباط با آنها را داریم بستگی دارد، ترامپ تهدیدهای بسیاری علیه ایران را مطرح می کند و عبور از آن باید با رفتار متقابل مسئولان و افراد تصمیم گیر باشد.