به گزارش افکارنیوز،

محسن کوهکن عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس ، با اشاره به اینکه وزیر دارایی فرانسه از تراکنش محدود اینستکس در روزهای آینده خبر داده است، گفت: اروپایی ها تعهد کاملا شفاف و روشن دارند، آنچه که مسلم و غیرقابل انکار بوده این است که اروپایی ها دو کار بعد از خروج آمریکا از برجام انجام داده اند، ابتدا وقت کشی کردند و سپس به حواشی و  اموری که تاثیری برای رفع تحریم ها نداشت، پرداختند.

اخبار سیاسی- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: هر اقدامی که اروپایی ها انجام دهند که آثار آن فروش نفت ایران که حق مسلم ما است، نباشد و ارز حاصل از فروش نفت به خزانه کشور بر نگردد، برای ما قابل قبول نیست.نماینده مردم لنجان در مجلس دهم شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وزارت امور خارجه کشور نباید فریب وقت کشی اروپایی ها را بخورد، اظهار داشت: نباید با مصاحبه وزیر دارایی فرانسه و وعده تراکنش محدود که ادامه مسیر حرکت بر روی ریل وقت کشی است، عقب نشینی کرد.

وی تاکید کرد: بنابراین اگر دقیقا آنچه دولت اعلام کرده و برای اجرا آن زمان تعیین کرده است، از سوی اروپایی ها اجرا نشد، دولت باید به آنچه وعده داده است، برای کاهش تعهدات برجامی عمل کند.

بنابراین اگر دقیقا آنچه دولت اعلام کرده و برای اجرا آن زمان تعیین کرده است، از سوی اروپایی ها اجرا نشد، دولت باید به آنچه وعده داده شده است، عمل کند.

کوهکن در ادامه با اشاره به دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران، گفت: عقب نشینی غربی ها و مشخصا آمریکا در مقابل ایران به این دلیل بود که آنها متوجه شده اند ما به آنچه می گویم عمل می کنیم، بنابراین اگر سر سوزنی کوتاه بیایم آنها این باب را باز می کنند که با سیاست ستون به ستون وقت کشی کنند و ما را از توافقی که داشته ایم دور کنند، که به ضرر خودمان تمام می شود.

این نماینده مجلس اظهار داشت: با عقب نشینی در واقع به نوعی با آمریکایی ها برای افزایش آثار تحریم همکاری کرده ایم و آنها امید واهی خواهند داشت که روزی بر سر سایر امور ما را سر میز مذاکره می آورند.

عمل به گام های برجامی را از دولت مطالبه می کنیم

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه تعهدات اروپا مشخص و روشن است، گفت: اگر اروپا طی بیانیه ای تعهدات روشن خود را اعلام نکند و به آنچه گفته ایم عمل نکند، دولت آنچه که در باره فعالیت های هسته ای وعده  داده باید عمل کند، در شرایطی که در مسائل سیاست خارجی و به ویژه برجام ید واحده هستیم اما اگر دولت به آنچه گفته عمل نکند(گام های برجامی) ما مدعی می شویم و عمل به آن را مطالبه می کنیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "برونو لومر" وزیر دارایی فرانسه مدعی شد اولین معامله «محدود» از طریق اینستکس ظرف چند روز آینده به انجام خواهد رسید.

وی در خصوص روند عملیاتی شدن اینستکس به خبرنگاران گفت: ما می‌خواهیم اینستکس ظرف چند روز آینده اجرایی شود و امیدواریم که اولین تراکنش آن ظرف همین روزهای آینده به انجام برسد.

وزیر دارایی فرانسه ادامه داد: اولین تراکنش اینستکس یک تراکنش محدود خواهد بود، اما یک نقطه شروع محسوب می‌شود و ما انتظار داریم که اینستکس یک ابزار کارآمد باشد.

از سوی دیگر  رئیس‌ جمهور با اشاره به اجرای گام دوم کاهش سطح تعهدات برجامی ایران در پاسخ به نقض توافق هسته‌ای از سوی طرف مقابل، اظهار کرد: از ۱۶ تیر اقدام بعدی را انجام خواهیم داد و به هر مقدار که نیاز داشته باشیم غنی سازی خواهیم کرد.