عباس کمره اي در مصاحبه با واحد مرکزي خبر با اشاره به اينکه هنگام پيش فروش سکه بهارآزادي زمان تحويل آن نيز اعلام شده است ، افزود : بانک مرکزي هيچ مشکلي در تامين سکه هاي خريداري شده ندارد و اين سکه ها در موعد مقررتحويل خريداران خواهد شد.
مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی در تازه ترین گزارش اعلام کرد: هموطنان در۴۴ روز اخیر بیش از ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه معادل حدود شش هزار میلیارد تومان سکه تمام بهارازادی پیش خرید کرده اند.
وی برخی شایعات مبنی بر ندادن سکه های پیش خرید شده در زمان اعلام شده را به شدت رد کرد و گفت: در مرحله نخست که ازفروردین ۹۱ آغاز می شود حدود چهارمیلیون و سیصد هزار قطعه سکه بهار آزادی پیش خرید شده واگذار می شود که اگر این سکه ها وارد بازار شود و قیمت جهانی طلا هم کاهش یابد، ممکن است خریداران سکه به سود مورد انتظار نرسند.
مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی افزود: با وجود اینکه بانک مرکزی برای تامین سود مورد انتظار پیش خریداران سکه تعهدی نداده است اما گزینه های مختلفی را در دستور کار دارد تا در صورت کاهش قیمت سکه، جایگزین مناسب برای سود مورد انتظار پیش خریداران سکه شود.
کمره ای هر گونه جایگزین سکه را کاملا اختیاری اعلام کرد و درباره تحویل بموقع سکه ها به خریداران اطمینان داد.
پیش فروش سکه تمام بهارآزادی از سوم بهمن ۹۰ در شعب بانک ملی سراسر کشور آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.
پیش فروش سکه ابتدا متناسب با زمان تحویل چهار ماهه و شش ماهه و با دو قیمت ۵۹۸ هزار و۹۰۰ تومان و ۶۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان پیش فروش شد وسپس بدون تغییر قیمت پیش فروش شش ماهه، با زمان تحویل هشت ماهه و هم اکنون ۹ ماهه ادامه یافته است.
در رويکرد جديد بانک مرکزي ، فروش سکه به اشخاص حقوقي ممنوع شده است و هنگام تحويل سکه پنج درصد قيمت پيش خريد سکه ، به عنوان ماليات بر ارزش افزوده از خريداران دريافت مي شود.