به گزارش افکارنیوز،

 کامران سلطانی زاده در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بازار ارز و چرایی کاهش قیمت دلار در روز جاری اظهار داشت: وضعیت بازار ارز در ماه های اخیر با مدیریت بانک مرکزی و همکاری صرافی‌ها مطلوب بوده و منجر به خروج تقاضای کاذب از این بازار شده است.

اخبار اقتصادی- وی با بیان اینکه سفته بازی در بازار ارز بعد از سیاست های بانک مرکزی در حوزه جابجایی ریال و محدودیت تراکنش های کارتی، دیگر وجود ندارد، گفت: سیاست های اخیر بانک مرکزی منجر به خروج مصرف کننده های غیر ضرور از بازار ارز شد؛ هم اکنون فقط مصرف کننده واقعی در بازار است.

رئیس کانون صرافان ضمن تأکید براینکه بانک مرکزی هیچ دخالتی در قیمت گذاری ارز ندارد، ادامه داد: قیمت انواع ارز در بازار براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و دیگر مانند سابق نیست که بانک مرکزی برای کنترل بازار، ارز وارد بازار کند.

سلطانی زاده بسته شدن فضای مجازی ناسالم خرید و فروش ارز را از دیگر ابزارهای مهم مدیریت قیمت ارز دانست و افزود: مشکل اصلی بازار ارز الان برای مردم این است که اگر فردی قصد سفر داشته باشد و در سامانه سنا بخشی از سهمیه 2 هزار یورویی (مسافری) خود را دریافت کند دیگر قادر نیست در سفرهای بعدی مابه التفاوت را دریافت کند؛ روال فعلی به گونه ایست که فقط یک بار امکان دریافت سهمیه ارز مسافری است و افراد اگر تمام 2 هزار یورو را در یک مرحله از سنا دریافت نکنند دیگر قادر به دریافت مابقی نیستند.

وی از ارسال درخواست کانون صرافان به بانک مرکزی برای تصمیم گیری در خصوص مشکل ارز مسافری خبر داد و در پاسخ به پرسش دیگری درباره استقبال صرافان از بازار متشکل ارزی تصریح کرد: حق ورود صرافان به بازار متشکل ارزی باوجود اینکه به 25 میلیون تومان کاهش یافته ولی بازهم جذاب نیست درحالی که این بازارها باید مشوقی برای ورود داشته باشند و حق ورود 25 میلیون تومانی مشوق نیست. صرافها نمی دانند در زمان ورود به این بازار سود و زیانشان به چه نحو خواهد بود برهمین اساس رقم 25 میلیون تومان خیلی برای انها جذابیت ندارد.