به گزارش افکارنیوز،

ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران با بیان اینکه در کشور با کمبود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی رو به رو هستیم، گفت: این در حالی است که شاهد رشد تقاضا در بازار هستیم، همین موضوع باعث می‌شود که عرضه و تقاضا در این بازار به تعادل نرسد.

اخبار اقتصادیاو بیان کرد: هر ساله باید حدود یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود  این درحالی است که سالیانه به طور متوسط و در بهترین شرایط ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته می‌شود بنابر این ما به طور میانگین هر ساله با کمبود ۷۰۰ هزار واحد مسکونی رو به رو هستیم.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران با بیان اینکه دولت با ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی که با مشارکت بخش خصوصی ساخته می‌شود می‌تواند بخش کوچکی از کمبود واحد‌های مسکونی را در این بازار برطرف کند، گفت: برخی از مسئولان اعلام کردند که میانگین قیمت این  واحد‌های مسکونی ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود  این در حالی است که هم اکنون میانگین قیمت هر متر واحد مسکونی در تهران ۱۲ میلیون تومان است بنابر این اگر زمین هم به صورت رایگان به بخش خصوصی برای ساخت این واحد‌ها ارائه شود باز هم قیمت این واحد‌ها ۳۰۰ میلیون تومان نخواهد بود.

رهبر اظهار کرد: دولت باید هر چه سریع‌تر اجرای این طرح‌ها را در شهر‌های مختلف به مرحله عملیاتی و اجرایی برساند، زیرا که ما هم اکنون هر ساله با کمبود بیش از یک میلیون واحد مسکونی رو به رو هستیم در نتیجه ارائه این واحد‌ها به بازار مسکن می‌تواند نقش موثری در کنترل قیمت‌ها داشته باشد.

او اظهار کرد: طرح‌های مشارکتی حوزه مسکن باید مسکن مهر بسیار متفاوت است، زیرا که بخش عمده‌ای از این طرح‌ها را انبوه سازان و بخش خصوصی می‌سازند و دولت تنها زمین‌های ارزان قیمت را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران گفت: در این طرح سازنده سهم خود را برمیدارد و دولت سهم خود را به صندوق پس انداز مسکن یکم متصل می‌کند بنابراین قیمت تمام شده ساخت این واحد‌ها کاهش می‌یابد، اما به ۳۰۰ میلیون تومان نمی‌رسد.