به گزارش فارس، گزارش جدیدی که امور بین الملل شرکت ملی نفت منتشر کرده است، حاکی است: قیمت نفت سبک ایران در آسیا در تاریخ ۹ مارس به ۱۲۵ دلار و ۶۱ سنت افزایش یافت که در مقایسه با قیمت ۱۲۳ دلار و ۸۱ سنت روز ششم مارس حدود دو دلار افزایش داشته است.

همچنین نفت خام سبک ایران نهم مارس برای عرضه در بازارهای شمال غربی اروپا، حوزه مدیترانه و آفریقای جنوبی به ترتیب به ۱۲۴ دلار و ۳۴ سنت، ۱۲۲ دلار و ۲۹ سنت و ۱۲۴ دلار و ۴ سنت به مشتریان خارجی تحویل داده شده است.

میانگین قیمت نفت خام صادراتی ایران از ابتدای ماه مارس ۲۰۱۲ میلادی تاکنون حدود ۱۲۲ دلار و ۰۳ سنت به مشتریان خارجی تحویل داده شده است.

قیمت نفت خام سنگین ایران برای عرضه در بازارهای آسیا، شمال غربی اروپا، حوزه مدیترانه و آفریقا به ترتیب به ۱۲۴ دلار و ۹ سنت، ۱۲۲ دلار و ۹۹ سنت و ۱۲۰ دلار و ۸۹ سنت و ۱۲۲ دلار و ۶۹ سنت معامله شده است.

بنابراین گزارش، قیمت نفت خام آمریکا در این روز به ۱۰۷ دلار و ۴۰ سنت و قیمت نفت برنت نیز به ۱۲۵ دلار و ۹۸ سنت افزایش یافت.

امور بین الملل شرکت ملی نفت در تحلیل خود از بازار جهانی نفت در این روز افزود: افزایش اشتغال در ایالات متحده آمریکا موجی از خوش بینی نسبت به بهبود اوضاع اقتصادی را به همراه آورد که به تبع آن بازارهای جهانی نفت خام برای سومین روز متوالی شاهد افزایش قیمت بودند. آمارها نشان می دهد که در ماه فوریه ۲۲۷ هزار فرصت شغلی در این کشور ایجاد شده و نرخ بیکاری را به ۸.۳ درصد کاهش داد.

انعکاس این خبر به حدی گسترده بود که بر تأثیر افزایش ارزش دلار آمریکا بر بازارهای سهام غلبه نمود. البته پشتیبانی بازار نفت از دو عامل دیگر نیز نشأت می گرفت.

داده های آماری چین حاکی از تنزل نرخ تورم این کشور در ماه فوریه بوده است. صعود قیمت ها در دومین مصرف کننده نفت جهان موجب تغییراتی در سیاست های پولی این کشور شده بود که نگرانی از کاهش مصرف نفت را به دنبال آورده بود. دومین عامل مربوط به پذیرش سرمایه گذاران بخش خصوصی یونان در خصوص معاوضه طلب های آنان با اوراق قرضه بود. این حرکت به اثر بخشی اقدامات اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول برای نجات یونان کمک بسیاری نمود.