به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، سلطان بن سعید المنصوری وزیر اقتصاد امارات گفت: رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۱ کندتر از پیشبینی تحلیلگران برابر با ۳.۳ درصد بوده است اما این میزان هنوز بیش از ۲ برابر سرعت رشد اقتصادی سال گذشته است.

به گزارش رویترز، تحریم‌ها علیه ایران بر اقتصاد امارات تاثیر گذاشته و صندوق بین‌المللی پول در ماه می ۲۰۱۱ اعلام کرد که تحریم‌ها علیه ایران می تواند تولید ناخالص داخلی سالیانه این کشور را ۰.۲ تا ۰.۷ درصد کاهش دهد.

وزیر اقتصاد امارات افزود: امارات یکی از ۵ صادرکننده نفت جهان با چالش‌های منطقه‌ای و جهانی در سال گذشته روبرو شده است اما این مسائل به افزایش سهم بخش‌های غیرنفتی منجر شده است.

در نظرسنجی رویترز از تحلیلگران در ماه دسامبر، رشد اقتصادی سال۲۰۱۱ امارات پس از رونق ۱.۴ درصدی سال پیش از آن، ۳.۹ درصد پیش‌بینی شده بود.

ماه گذشته المنصوری گفته بود: بحران بدهی اروپا و ضعف اقتصاد آمریکا ممکن است رشد اقتصادی امارات در سال ۲۰۱۲ را در حدود ۳ درصد کاهش دهد.

یک اقتصاددان ارشد در امارات گفت: ما انتظار داریم که در سال جاری میلادی به علت شرایط خارجی ضعیف‌تر، بحران منطقه یورو و رشد اقتصادی آرام و تدریجی اقتصاد جهان رشد اقتصادی امارات ۲.۵ درصد کاهش یابد.

بر اساس این گزارش، امارات که بالاترین سرانه درآمد در جهان را دارد مانند دیگر کشورهای جهان عرب ناآرامی ندارد اما نسبتا حقوق‌ها و مستمری‌ها را افزایش داده است.

دولت امارات یک برنامه ۱.۶ میلیارد دلاری ۳ ساله برای توسعه شبکه آب و برق در شمال این کشور اعلام کرده است که سود آن کمتر از نفت و تجارت در ابوظبی و دوبی است.