به گزارش افکارنیوز،

 امیرحسین تبیانیان، نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به اینکه جریمه کنونی در نظر گرفته شده برای انصراف خریدار چه میزان بر کاهش رغبت خریداران اثرگذار است، گفت: تاثیرگذار بودن یا نبودن آن را نمی توان دقیق گفت اما برای کاهش میزان آن مخالفتی از سوی شرکت ملی نفت ایران وجود ندارد چرا که شرایط کنونی، شرایط ویژه ای است. اما این میزان جریمه جزء مقررات بورس انرژی است و ما هم پیروی کردیم. 

اخبار اقتصادی-وی با بیان اینکه بورس انرژی در مقررات خود جریمه ۵ درصد را در نظر دارد، افزود: کمترین میزان خرید از مسیر صادرات دریایی ۳۵ هزار بشکه و مسیر صادراتی زمینی هزار بشکه است و این میزان حداقل رقمی است که صادرات آن با توجه به هزینه های حمل و نقل و بیمه ای برای خریداران منطقی است. چرا که به هر حال خریداران نفت خام مقصد پالایشگاهی را در نظر دارند.

به گفته این مقام مسوول به طور مثال تاکنون خریداری برای خرید ۱۰۰ تن نفت مراجعه نکرده است که ما مخالفتی داشته باشیم. برای صادرات دریایی که کشتی کمتر از گنجایش ۳۵ هزار بشکه تمایلی به بارگیری ندارد.

تبیانیان تصریح کرد: رقم مورد نظر شرکت ملی نفت ایران برای تخصیص پیش پرداخت، رقمی کمتر از میزان کنونی بود. در این بین ۵ درصد برای جریمه فسخ قرارداد خرید نفت از بورس و حدود یک درصد هم برای هزینه ها در نظر گرفته شد که البته رقم کمتری را به این منظور در نظر داشتیم.

نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی با اعلام اینکه تاکنون هیچ معامله ای برای میعانات گازی از زمان عرضه نداشته ایم، اظهار داشت: تاکنون یک میلیون بشکه نفت سبک و ۷۰ هزار بشکه نفت سنگین در بورس انرژی معامله شده است که تحویل دهی آنها طبق روند مشخص شده در حال انجام است.